
Pri kúpe práčky sa spoliehame na jej prací efekt, ktorý zaručuje čisté oblečenie bez žmolkov, tmavých usadenín na veciach alebo škvrnách na textílii. Čo však v prípade, keď sú veci poznačené spomenutými nedostatkami? Zaostrime na údržbu práčky zvnútra a povedzme si niečo o tom, ako udržiavať práčku v čo najlepšom stave a spolu s ňou mať aj vždy čisté a svieže oblečenie bez škvŕn od prania.
Čo spôsobuje škvrny na oblečení po praní
Gumové tesnenie po obvode okrúhleho priemeru v dvierkach práčky je ideálne na uskladnenie špiny, baktérií a zárodkov, ktoré sa pričiňujú na nevábnej vôni oblečenia a škvrnách. Predtým, ako vložíte špinavé oblečenie do bubna práčky, zoberte malú handričku a zájdite do vnútra gumového tesniaceho priestoru. Nečistota sa usádza v tesnom priestore, ku ktorému sa ťažko dostať. Po skončení pracieho programu nechajte dvierka na práčke na chvíľu otvorené, aby priestor bubna mohol viac dýchať a tvorilo sa v ňom menej ťažkého vzduchu z neustáleho zatvárania dvierok. Oblečenie tak bude vždy svieže a vyvarujete sa tým aj takzvanému zatuchnutiu vecí.
Aký je správny prací program
Prací program nám pri 30˚C alebo 40˚Cšetrí životné prostredie a aj vaše oblečenie, to pri takomto praní nezmení svoj tvar, takáto teplota prania je ideálna. Avšak pre prevenciu by sme mali aspoň raz do mesiaca prať v práčke najmenej na 60 až 140˚C, aby sme zamedzili vzniku baktérií a očistili vnútro práčky pred vzniknutými usadeninami. Nepreháňajte to ani s dávkami pracieho prášku, bielidla do oblečenia alebo aviváže.
Rady pre údržbu a čistenie práčky
Mnohé práčky si často vyžadujú špeciálne čistiace prostriedky, ktoré nespôsobujú vysokú koncentráciu kyselín použitých chemických prostriedkov. Ide hlavne o práčky s vysokým stupňom úspory energi pri praní. Z času na čas sa môže stať, že práčka počas častého prania pri nízkej teplote prania zanechá niektoré kúsky oblečenia na povrch slizké a mastné. Ak sa vám stane spomenutá situácia, do prania použite namiesto chemického prostriedku pol pohára bieleho octu. Pri tvrdej vode pomôže prírodný zmäkčovač citrónová šťava do dávkovača na prací prášok, ktorá napomáha proti upchatiu rúr a hadíc v práčke.
Nezabúdajme ani na gumené tesnenie po obvode zabudované v otvore práčky. Papierové obrúsky namočte do peroxidu vodíka a utrite kruh po celom obvode. Peroxid vodíkazabraňuje usádzaniu špiny v odokrytých častiach práčky. Aby ste mali istotu, že žmolky a nečistota sa neudržiavajú v bubne práčky, nastavte rýchly prací program, namočte uterák alebo handru do octu, prípadne peroxidu vodíka a rýchlo vyperte. Utierku namočenú do peroxidu vodíka alebo jednoducho s univerzálnym čistiacim prostriedkom možno použiť na očistenie predného skla s plastom okolo.
Venujte pozornosť priehradke na prací prášok a aviváž. Tu odporúčajú pravidelne čistiť pri každej zmienke o údržbe a čistení práčky. Ak sa dá priehradka vysunúť, namočte ju do roztoku horúcej vody s pol pohárom octu a očistite zaschnutú špinu. V prípade, že sa priehradka nedá vysunúť, použite starú zubnú kefku a univerzálny čistiaci prostriedok, ktorým vyčistíte zaschnutú špinu.
Sóda bikarbóna a ocot
Účinné sú najmä pri menej znečistených práčkach a proti zápachu na oblečení. Skombinujte polovicu odmerky so sódou bikarbónoua približne jedným litrom octu na jedno pranie. Pridajte do dávkovača, nastavte prací program na 90˚C a pri práčke, ktorá má plniaci otvor zhora, nalejte trochu zmäkčovača vody, nastavte na plné otáčky a počkajte, až kým práčka doperie.
Kyselina citrónová
Prací efekt s kyselinou citrónovou je prirodzeným riešením, ak hľadáte nenáročné a prírodné riešenie, ako zamedziť usadeným nečistotám a čistote v práčke. Funguje lepšie ako ocot. So sódou bikarbónou nedá šancu usadeninám. Plný dávkovač s kyselinou citrónovou a polovicou dávkovača sódy bikarbóny vsypte do bubna práčky, zapnite prací program na 90˚C a pri práčke s plnením zhora nastavte plné otáčky.
Peroxid vodíka
Namiesto čistiaceho prostriedku s chlórom použite peroxid vodíka. Je to v podstate 3% roztok kyseliny vodíkovej a výborný čistič špiny a nečistôt. Skladovať by ste ho mali na chladnom mieste s minimálnym prístupom slnečných lúčov, najlepšie v pivnici alebo tmavých priestoroch. Je antibakteriálny a účinnýproti usadeninám a neškodí životnému prostrediu. Avšak, trvá mu dlhšiu dobu, kým sa vo vode koncentruje, preto by ste mali zvoliť aspoň trojhodinový prací program. Pri práčkach s plnením zboku treba proces zopakovať dvakrát. 1 plnú odmerku nalejte do priehradky a zapnite na 90˚C. Pri plnení zhora opäť nastavte najvyššie tempo otáčok.
Odstraňovač nečistôt s chlórom
Nie je to práve najlepšie riešenie pre čistenie práčky, pretože usadeniny odstraňuje iba povrchovo a len pri teplej alebo studenej vode. Pri použití chlórového prostriedku vám nehrozí, žeby vsiakol do oblečeniaa zanechal na ňom pach. Ako obvykle, plný dávkovač nalejte do priehradky, tentoraz však nastavte prací program na 40˚C. Pri práčke s vrchným plnením platí vždy pravidlo, že ak ju chcete účinne vyčistiť, zapnite najvyššie otáčky. Všetky vyššie spomenuté spôsoby čistenia práčky praktizujte aspoň raz do mesiaca, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky.
Aby ste sa zbavili nečistoty a usadenín v bubne práčky, pri údržbe práčky vždy dbajte na to, aby prostriedky dostatočne penili počas prania, roztok by sa mal dotýkať gumového vnútorného tesnenia. Používajte preto len osvedčené čističe práčky, viaceré ponúka obchod Alza.sk na svojich stránkach. Uplatnite si vybrané platné zľavové kódy Alza.sk pri nákupe. Všetky kupóny na KuponyZdarma.sk sú ihneď k dispozícii a môžete s nimi okamžite ušetriť pri nákupoch cez internet a to v stovkách obľúbených obchodov.