Ako vybrať záhradnú hojdačku

Kúpiť či nekúpiť záhradnú hojdačku? Toto rozhodnutie stojí pred každým majiteľom záhrady a takmer každý na ňu potrebuje dostať odpoveď. A väčšinou kladnú.

Záhradná hojdačka je totiž neodmysliteľne spojená s naším detstvom. Naše najranejšie spomienky sú často spojené práve so vzrušujúcim sa hojdaním na hojdačke, zavesenej v korune obrovského stromu. To bolo dobrodružstvo! A ani sme nemuseli vyjsť z dvora…

Dnes sme už starší a v hojdačke vidíme všetko, len nie dobrodružstvo. Spájame si ju s oddychom, pocitom pohody a vyrovnanosti. Stále sme však neodpovedali na otázku, ako si hojdačku vybrať. V prvom rade sa riadime celkovým vyznením záhrady. Ostatné otázky prídu na rad neskôr.

Do tradičných záhrad sa jednoznačne hodia skôr drevené hojdačky, ktoré podčiarknú rustikálnosť celku. Kovové sa zasa hodia skôr do moderných exteriérov. A nebojte sa, nebudete si musieť vyberať z jedného modelu tmavozelenej farby. Na trhu sú desiatky rôznych modelov od rôznych výrobcov.

Dobrá správa je, že ak chcete ladiť hojdačku aj farebne, dnes máte podstatne väčšie možnosti, ako pred piatimi rokmi. Výrobcovia ponúkajú nielen viaceré farby kostier, ale aj striešok, poťahov a epied. Každý nájde to, čo potrebuje.

Po tom, ako si vyberiete hojdačku, ktorá “sadne” v vašej záhrade, si skontrolujte, či vyhovuje aj vašim ďalším požiadavkám. Niektoré hojdačky sú menšie a hodia sa skôr pre dve osoby  – ak teda vynecháme jednoosobové hojdačky, ktoré sa zmestia aj na malú terasu.
Väčšinou sú však hojdačky určené pre tri osoby. Vždy si však treba skontrolovať šírku sedáka a nosnosť celej hojdačky. 

Nezabudnite ani na rozmery celej sedačky a na to, že hojdačka sa bude hojdať – a aj na to by mal zostať okolo nej priestor. Až po tejto selekcii zostáva priestor na ďalšie vlastnosti, ktorými disponujú niektoré záhradné hojdačky – napríklad sklopná opierka, ktorá spolu so sedákom vytvorí pohodlné lôžko. Alebo moskytéru, ktorá zasa zabráni nepríjemným večerným predátorom piť vám krv.

Akokoľvek sa rozhodnete, neunáhlite sa. Trh je v súčasnosti hojdačkami zaplavený a vyberie si skutočne každý.