
Narastajúci počet horúcich slnečných dní sa neblaho prejavuje aj v našich príbytkoch. Veľa ľudí preto siaha po klimatizácii, čo však nie je vždy potrebné. Optimálne podmienky v interiéri je možné docieliť nielen v zime, ale aj v letnom období, správnou orientáciou domu na pozemku a výberom funkčnej tieniacej techniky.
Je preukázané, že efektívnym spôsobom udržania prijateľnej klímy v domácnosti počas letných horúčav je rozumné vetranie a účinné tienenie. Moderná architektúra a súčasné stavebníctvo ponúkajú širokú paletu tieniacich prvkov, ktoré prehrievanie interiérov dokážu eliminovať. Stačí si len vybrať zo širokej škály tieniacich systémov, ktoré sa delia na dve kategórie – interiérové a exteriérové tienenie.
Interiérové tienenie
Interiérové tienenie plní v našich domoch a bytoch buď dizajnovú alebo doplnkovú funkciu. Tradičné interiérové žalúzie však nedokážu odkloniť teplo, ktoré je za zasklením tak, aby sa do interiéru nedostalo. Interiérová tieniaca technika plní skôr funkciu zníženia prirodzeného svetla v domácnosti a vytvára súkromie pred zvedavými pohľadmi zvonku. Modernejším variantom interiérového tienenia sú dizajnové závesy, ktoré môžu byť priesvitné alebo nepriehľadné. Montáž interiérového tienenia je obvykle jednoduchšia, než montáž vonkajšieho tienenia.
Exteriérové tienenie
Exteriérové tienenie účinne bráni prehrievaniu domov, pričom zachováva presvetlenie priestorov. Interiér môže zatemňovať buď čiastočne alebo úplne bez toho, aby teplo, vytvorené slnečným žiarením, vnikalo do domácnosti. Dôležitý je však správny návrh zatienenia už v projektovej dokumentácii, keďže ovládanie a vodiace i nosné systémy sú často skryté pod omietkou alebo v tepelnej izolácii. Do kategórie exteriérového tienenia spadá viacero tieniacich systémov – exteriérové žalúzie, screeny, pergoly, okenice a tiež presahy konštrukcií. Na rozdiel od vnútorných žalúzií a roliet, vonkajšie tieniace prvky nie sú iba doplnkom, ktorý je možné do domu kedykoľvek namontovať. Na zabudovanie vonkajších žalúzií a roliet je potrebné myslieť už vo fáze plánovania kvôli snímačom a rozvodom káblov. Je dôležité vedieť vopred, akým systémom bude tienenie ovládané cez aplikácie a diaľkové ovládanie.
Vonkajšie žalúzie a rolety
Exteriérové žalúzie sú tieniace systémy, ktoré umožňujú plynulú reguláciu slnečného svitu a vetrania vďaka naklápaniu lamiel. Lamely je možné natočiť tak, aby sa slnečné žiarenie iba odklonilo alebo tak, aby sa miestnosť zatemnila úplne. Lamely sú hliníkové alebo drevené, ich vodiaci systém je riešený vodiacim lankom alebo koľajničkou. Kvalitné žalúzie majú pevnú a odolnú konštrukciu s mechanizmom chráneným pred poveternostnými vplyvmi. Teplotu v interiéri môžu znížiť až o 10°C. Vonkajšie rolety, na rozdiel od žalúzií, nemajú možnosť naklápania a regulovateľnosť svetla pri plnom spustení. Sú však účinným tieniacim a z časti aj tepelnoizolačným prvkom domu, nakoľko v chladných mesiacoch roka bránia úniku tepla do exteriéru cez zasklenie a v závislosti od svojej hrúbky celoročne znižujú hladinu hluku v priestore.
Moderné screeny
Hitom súčasnej modernej architektúry sú exteriérové screenové rolety. Neumožňujú síce plynulú reguláciu svetla ako žalúzie, no bodujú najmä vďaka atraktívnemu čistému vzhľadu. Ich výhodou je rozmerovo malá kazeta, do ktorej sa roleta navíja a tiež to, že screeny majú aj nižšie nároky na stavebnú pripravenosť. Tieto exteriérové rolety sú vyrábané z veľmi odolných tkanín, ktoré zvládnu aj extrémne poveternostné podmienky. Sortiment je naozaj široký. Nájdete v ňom priehľadné či priesvitné tkaniny a tiež také, ktorých štruktúra dokáže interiér plne zatemniť.
Okrasné pergoly
Pergoly – okrasné malé stavby, neplnia v našich domovoch len estetickú, ale aj tieniacu funkciu. Vďaka svojej konštrukcii sú stabilné a odolné voči vetru i dažďu. Môžu byť vyhotovené na báze hliníka, ocele alebo dreva. Okrem hornej tieniacej plochy môžu byť na konštrukciu upevnené aj bočné clony. Keďže ide o fixný typ tienenia, pred inštaláciou je dôležitý správny návrh veľkosti a ostatných parametrov. Úlohou pergol je v lete zatieniť priestor pred slnečným žiarením, keď je slnko najvyššie a v zime vpustiť cez okná solárne zisky, keď je slnko najnižšie. Pergoly sa využívajú najmä na zatienenie južného slnka. Východné a západné slnečné žiarenie je správne tieniť exteriérovými žalúziami, keďže toto slnko svieti nízko nad horizontom. Popri bežných pergolách sú zaujímavým typom tzv. bioklimatické pergoly, ktoré zabraňujú skleníkovému efektu nielen na terasách, ale aj v miestnostiach, ktoré na terasy nadväzujú. A zatvorené lamely chránia dom aj pred inými vrtochmi počasia – dažďová voda je odvádzaná do odtokových žľabov a podperných stĺpov. Naklápanie lamiel sa riadi na diaľku, prípadne pomocou solárnej, veternej či dažďovej automatiky.
Posuvné tieniace systémy
Okenice patria medzi posuvné tieniace systémy. Sú znovuobjaveným tieniacim prvkom, ktorý sa do dnešnej architektúry a stavebníctva vracia v rôznych podobách. Okenice môžu byť tradičné, posuvné či skladacie. Ich výhodou je, že šetria priestor a sú jednoducho nastaviteľné do požadovanej polohy. Panely môžu mať výplň s fixnými lamelami alebo s naklápateľnými lamelami, môžu byť plné či perforované. Dnes sa okenice vyrábajú z rôznych materiálov. Materiálové, farebné a dizajnové možnosti panelov sú veľmi bohaté. A navyše, ich otváraním a posúvaním sa fasáda domu neustále mení.