Pri výbere školskej tašky naozaj záleží na tom, kto bude mať posledné slovo. Mala by byť tá najlepšia, no nie je vôbec jedno, pre koho. Bude tou pravou pre dieťa alebo naplní skôr očakávania rodiča? No a existuje taká, ktorá bude ideálna pre všetkých zúčastnených?

My si jednoznačne stojíme za tým názorom, že školská taška by sa v prvom rade mala páčiť dieťaťu, ktoré ho bude nosiť dennodenne na svojom chrbte. V opačnom prípade odchod do školy nebude taký radostný, a zvyšuje riziko potreby vymeniť ju za lepší model čo najskôr.

Na druhej strane by ste pri výbere mali byť prítomní aj vy, rodičia, s triezvymi názormi a racionálnymi, no láskyplnými argumentmi. Dbajte na to, aby školská taška alebo batoh bol vyhovujúci aj zo zdravotného hľadiska, no a venujte pozornosť aj praktickosti. Máme pre vás niekoľko dobrých tipov, ktoré vám môžu tento proces uľahčiť a zefektívniť.

Ako na samotný nákup?

Pokiaľ do výberu školskej tašky plánujete zapojiť aj svoje ratolesti, držte sa tohto svojho úmyslu. Bude to mať pozitívny vplyv na vzťah vášho dieťaťa nielen k vám, ale aj ku škole. Dôležité je však to, aby ste možnosti zúžili na tie, ktoré budú vyhovovať aj zo zdravotného hľadiska.

Pred tým, ako navštívite váš preferovaný obchod alebo internetovú stránku, porozprávajte sa o tom, čo všetko by mala školská taška spĺňať na to, aby bola pohodlná, funkčná a nevplývalo negatívne na vývin pohybového aparátu svojho nositeľa. Pri mladších deťoch môžete už vopred vyfiltrovať zobrazené produkty na danom portáli, z ktorých tá pravá školská taška bude vybraná už len na základe estetických aspektov a vkusu. Najlepším a najľahším riešením však bude pravdepodobne to, ak si vyberiete takého predajcu, ktorý má len kvalitné modely – selekcia bude v takomto prípade potrebná už iba podľa veku. Internetový obchod ramina.sk ponúka napríklad iba také, ktoré vyhovujú slovenským aj európskym normám a chránia chrbticu dieťaťa v každom veku.

Zdravotné aspekty výberu školskej tašky

Pri výbere školskej tašky alebo batohu myslite na to, že ide o pomôcku, ktorá bude veľmi dlhú dobu súčasťou života vášho dieťaťa. Venujte tomuto procesu zvýšenú pozornosť a dostatok času, určite sa vám zídu informácie z odborných blogov alebo rady od fyzioterapeuta. Berte ohľad na individuálne potreby a stavbu tela vášho dieťaťa.

Vyberte si správnu veľkosť. Školská taška by mala byť užšia ako šírka chrbta, jej dolná časť by mala končiť nad bokmi a vrch by nemal presahovať zátylok. Môžete mať akýkoľvek drahý model vypracovaný podľa pravidiel ergonómie, ak jej veľkosť nebude vyhovujúca, stratí svoju funkciu a benefity.

Asi nemusíme vysvetľovať, prečo je kľúčovým hľadiskom aj pohodlnosť, čiže to, aby sa taška nosila príjemne. Aby sa s ňou nespájali žiadne negatívne fyzické pocity, mala by podopierať chrbticu, a to tak, aby zabránila dieťaťu hrbiť sa. Nekomfort môže vyvolať aj nekvalitný materiál, ktorý pichá alebo neprepúšťa vzduch.

Ak sa rozhodnete pre školský batoh namiesto tašky, v každom prípade by mal byť s dvojitým popruhom. Aj keď vo vyšších ročníkoch už by sme sa mali viac prispôsobovať vkusu a štýlu dieťaťa, váha zaťažujúca iba jedno rameno z dlhodobého hľadiska môže mať len veľmi ťažko napraviteľné dôsledky. Okrem nesprávneho držania tela to môžu byť rôzne  bolesti svalov a kĺbov.

Nie je jedno, čo je vnútri

Aby sa váha už plnej školskej tašky rozložila správne, potrebné je venovať pozornosť tomu, čo kde je uložené. Najväčšia hmotnosť (v tomto prípade knihy) by mala byť umiestnená čo najbližšie k chrbtu. Priehradky teda nie sú zbytočné, školská taška bez nich vlastne ani nedokáže plniť svoju funkciu stopercentne. Pomôžu vám napríklad aj vtedy, keď svoje dieťa budete učiť, ako rozdeliť predmety vnútri tašky – najťažšie veci pôjdu do nzadnej priehradky, ľahšie budú v strede a tie najľahšie by sa mali nachádzať najďalej od chrbta.

Ak môžete, vyhraďte samostatnú priehradku na desiatu a olovrant. Znižujete tak riziko zabudnutých kúskov obloženej žemle alebo rozpučeného ovocia. Potom už len vybrať také jedlo, ktoré bude vášmu dieťaťu chutiť, no obsahuje zároveň aj všetky potrebné živiny. Ak vás opúšťa kreativita pri zostavovaní jedálnička pre najmenších, určite navštívte internetový obchod primitivo.sk, ktorý medzi rôznymi kvalitnými delikatesami ponúka aj zdravé potraviny pre deti.