Výber okien sa na prvý pohľad môže zdať ako jednoduchá záležitosť. Väčšina okien má biele rámy a tie sa obzvlášť vyberajú do bytových domov. Málokto chce, aby jeho farebné okná „svietili“ pri pohľade na bytovku.

Na oknách sa neoplatí šetriť, ale ani ich preplácať

Na výbere okien, prípadne aj nových plastových balkónových dverí, by ste si mali dať veľmi záležať. Nie je to totiž len o farbe a dizajne. Zlý výber môžete veľmi rýchlo oľutovať. Napríklad kvôli veľkým tepelným stratám počas zimy, kvôli roseniu okien či vlhkosti v interiéri.

Môže však nastať aj opačná situácia. Kúpite si naozaj drahé okná – veď sa hovorí, že okná sa menia raz za život, tak prečo na nich šetriť a v konečnom dôsledku budú aj celkom solídne, ale rozhodne nie tak, ako by ste za danú sumu očakávali. Treba totižto vedieť rozlíšiť, ktoré parametre reálne vplývajú na kvalitu okien a čo už je len marketingový ťah.

Ktorý parameter je dôležitý a čo je len marketingový ťah

Ako si vybrať naozaj dobré plastové okná? Tým najdôležitejším parametrom, ktorý by ste si mali pri kúpe všímať, je súčiniteľ prechodu tepla okennou konštrukciou. To znamená, skla aj profilu. Ten sa označuje ako Uw. Čím je toto číslo nižšie, tým lepšie. Naopak, nedajte sa zlákať marketingovými ťahmi s počtom komôr. Teoreticky platí, že čím viac komôr má profil okna, tým by mal mať lepšie izolačné vlastnosti. Realita je však taká, že aby to platilo, musí byť šírka komory aspoň päť milimetrov.

To znamená, že počet komôr môže byť pri niektorých oknách len marketingovým ťahom, ktorý má ospravedlniť vyššiu cenu okien. Avšak ak jednotlivé komory nebudú dostatočne hrubé, radšej zvoľte okno s menším počtom komôr, ktoré budú mať dostatočnú hrúbku. V takom prípade bude mať každá komora aj zmysel. A zrejme aj ušetríte. Autor: Africa Studio, Foto: Shutterstock