
Fasáda domu nie je len obal, ktorý chráni konštrukciu pred vonkajšími vplyvmi počasia. Tento fakt vyvíja tlak na výrobcov stavebných materiálov, architektov a projektantov prichádzať na trh s novými inovatívnymi riešeniami, ktoré rodinným domom dodávajú nadčasový dizajn.
Rozhodli ste sa stavať, alebo máte v pláne rekonštruovať dom? Pri tomto kroku sa zrejme zamýšľate nad tým, ako bude nová fasáda na rodinnom dome pôsobiť. Na výber je elegancia, aj výstrednosť. Rôznorodosť materiálov a ich farebné prevedenia sú dnes takmer bez obmedzení. Pri výbere fasády však nepodceňte najmä jej funkčnosť.
Vlastnosti fasád
Fasáda ovplyvňuje nielen vizuálnu stránku domu, ale aj jeho stavebno-fyzikálne vlastnosti. Vďaka vhodnému návrhu je možné fasádu prevetrať či ochladiť. Svetlou fasádou je možné slnečné žiarenie odraziť a tmavou teplo pohltiť. Niektoré fasády majú prirodzene dlhú odolnosť voči poveternostným vplyvom, iné majú samočistiace vlastnosti. Dobré je mať prehľad.
Zelené fasády
Za zelenými fasádami sa skrýva veľa benefitov, no aj problematika, ktorú je potrebné správne riešiť. Pri zelenej fasáde treba zohľadniť orientáciu domu k svetovým stranám, počasie, druh zelene a pozíciu rastlín na fasáde. Na zelenú fasádu môžu ísť šľahúne, popínavý brečtan a ruže, rastliny so vzdušnými koreňmi a odolná prispôsobivá zeleň. Podľa systému osadenia si môžete vybrať popínavé fasády bez podpornej konštrukcie, s podpornou konštrukciou, prípadne kombinované systémy. Vertikálne záhrady a zelené steny sú panelový systém pripevnený na fasádu nosnými profilmi s geotextíliou. Systém je vyplnený substrátom na báze minerálnej vlny, rašeliny, kokosového vlákna alebo polyesterového vlákna a potrebuje kontrolovanú závlahu. Popínavé fasády možno vytvoriť tak, že sa rastliny zasadia priamo k domu, aby sa šplhali po fasáde. Tento systém však narúša povrch fasády, preto sa odporúča podperná konštrukcia z pletiva, z nerezových laniek či iný typ predsadenej nosnej konštrukcie pre rastliny. Pri zelenej fasáde je dôležité konzultovať návrh s odborníkom, aby sa vyhlo nežiaducemu zadržiavaniu vlhkosti na povrchu stien, ktorá môže narušiť omietky.
Prevetrávané fasády
Prevetrávané alebo roštové fasády boli v minulosti často používané na administratívne a priemyselné stavby. Postupom času sa dostali aj do sektoru rodinných domov. Domom môžu dodať priemyselný i prírodný vzhľad, v závislosti od použitého materiálu. Prevetrávaná fasáda sa vyznačuje odvetranou medzerou, ktorá je prekrytá z exteriéru fasádnym obkladom. Tieto obklady môžu byť kovové, drevené, keramické, kamenné a na báze cementovlákien. Každý materiál dodáva domu vďaka svojej textúre a vlastnostiam iný výraz. Hlavnou úlohou tohto fasádneho systému je odvetranie priestoru za obkladom, čím sa dom zbaví nadbytočnej vlhkosti na povrchu stien.
Drevené fasády
Rodinné domy v posledných rokoch nasledujú trend funkčných stavieb s dôrazom na znižovanie ekologickej záťaže. Drevené fasády sú jedným z mnohých dôkazov, ako je možné spojiť funkčnosť a estetiku. Novinkou v drevených fasádach sú takzvané dynamické – pohyblivé fasády a fasády z opaľovaného dreva. Pohyblivé fasády majú predovšetkým tieniacu úlohu. Počas dňa je možné s fasádou pohybovať – je dynamickým tieniacim prvkom domu. Fasáda z opaľovaného dreva je špecifická tým, že nestarne a nepotrebuje žiadnu chemickú ochranu. Produkt vychádza z japonskej technológie udržateľnosti vlastností dreva. Pri kontrolovanom opaľovaní drevených dosiek ohňom dochádza k zuhoľnateniu povrchu. Tento proces drevo konzervuje a vytvára prirodzenú ochranu voči mikróbom a hubám. Táto ochrana drevených dosiek vydrží na dome okolo 40 až 80 rokov bez údržby.
Kovové obklady
Fasádny obklad z Cortenu je často označovaný ako zhrdzavená oceľ, to však nie je úplne správne pomenovanie. Jedná sa o špeciálnu oceľ, ktorá je schopná odolávať vonkajším vplyvom počasia tým, že na povrchu zoxiduje. Vytvorí špeciálnu patinu, ktorá slúži ako ochrana pred degradáciou. Pri tomto kovovom obklade nie je potrebné používať náterové hmoty a ani iné protikorózne úpravy. Corten sa používa aj na výrobu záhradných doplnkov či ohnísk, čo svedčí o jeho odolnosti. Má dlhú životnosť a je 100% recyklovateľný. Dodáva domom industriálny nádych.
Cementovláknité obklady
Obklad z vláknocementu sa vyrába v podobe dosiek rôzneho formátu. Výhodou tohto obkladu je, že aj napriek subtílnosti a malej váhe má vysokú mechanickú odolnosť. Jeho rozmery sú málo limitované – od malých dosiek, až po veľké platne. Pomocou veľkoformátových dosiek je možné vytvárať na fasáde rôzne vzory a štruktúry, kde to napríklad kontaktné zatepľovacie systémy nedovolia. Čo sa textúry a farebnosti týka, povrch môže byť hladký i profilovaný, farebná škála je veľmi pestrá. Pri výbere farby treba však dbať na to, na ktorú svetovú stranu je obklad orientovaný. Keď sú tmavé povrchy vystavené priamemu slnečnému žiareniu, v letných mesiacoch majú tendenciu sa prehrievať.
Štruktúrované omietky
Inovatívne riešenia nezaostávajú ani v sektore kontaktných zatepľovacích systémov s omietkami. Dnes je omietkou možné vytvoriť rôzne dekoratívne vzory a napodobniť nimi aj iné materiály. Steny je možné omietnuť imitáciou dreva, pohľadového betónu či kameňa – rozdiel je takmer nespoznateľný. Vzhľad materiálov zabezpečujú rôzne zrnitosti omietok a nanášanie vzorov napríklad fládrovacím valčekom či veľkým razítkom. Pretrvávajúcim trendom je kombinácia bielych zrnitých omietok s tmavými prvkami okien alebo strešnej krytiny. Výhodou profilovaných omietok je najmä nižšia cena. FOTO: www.vizeatelier.sk