Chystáte sa kúpiť byt. Je moderný, slnečný, dobre situovaný, dokonca vám vyhovuje aj počet izieb. Jediné, čo vás od kúpy odrádza, je malá kuchyňa? Nedajte sa hneď znechutiť. Každý skúsený dizajnér vám povie, že pri zariaďovaní kuchynského kútu nie je dôležitý rozmer miestnosti, ale to, ako šikovne je priestor využitý.

Čo do kuchyne nepatrí?

Väčšina z nás pripisuje kuchyni jediný účel – prípravu jedla. Rovnako dôležité je ale aj jeho servírovanie. Súčasťou každej kuchyne by preto mal byť aj jedálenský kút, miesto, kde si jedlo môžeme v pokoji vychutnať. Aj dnes platí, že jedálenský stôl je srdcom kuchyne. Ten by v kuchyni určite nemal chýbať. Medzi nevyhnutné vybavenie kuchyne taktiež patrí kuchynská linka s drezom, sporák a digestor, chladnička, príp. umývačka riadu. Zabudnite na práčku, tá do kuchyne rozhodne nepatrí! Miesto zaberajú aj rôzne prídavné odkladacie plochy, ostrovčeky na spracovanie potravín, skrinky a poličky.

Tradičný jedálenský stôl

Neviete si predstaviť kuchyňu bez tradičného jedálenského stola? Vždy sa nájde riešenie, ako takýto typ stola zakomponovať do vašej kuchyne. Jediné, čo vás pri výbere ovplyvní, je jeho veľkosť. Ak si s výberom neviete rady, obráťte sa na odborníkov.
Pred kúpou jedálenského stola si určite miesto, kam stôl postavíte. Stôl môže byť štvorcový, obdĺžnikový alebo okrúhly. Ak ste sa rozhodli pre obdĺžnikový, oveľa ľahšie vyberiete ten správny do vašej kuchyne. Dnešný trh ponúka stoly v rôznych veľkostiach. Okrúhly stôl je náročnejší na priestor a lepšie vynikne vo väčšej a štvorcovej miestnosti. Tradičný jedálenský stôl u vás neprichádza do úvahy? Existuje niekoľko alternatív, ako vyriešiť otázku stolovania v malej kuchyni. Čo vám pomôže v malej kuchyni?

Sklápací stôl

Praktický a finančne nenáročný je sklápací stôl pripevnený na stene? Ak ho práve nepotrebujete, sklopený je nenápadný a takmer vôbec nezasahuje do priestoru. V čase stolovania plne zastúpi tradičný jedálenský stôl. Tiež ho môžete použiť ako pracovnú dosku či odkladaciu plochu počas prípravy jedla.

Barový pult ako stôl

V prípade, že je vaša kuchyňa spojená s obývacou izbou, prepojte tieto izby barový pultom. Barový pult môže mať viacero funkcií – môže slúžiť na príležitostné aj slávnostné stolovanie alebo na rozšírenie kuchynskej pracovnej plochy, či ako pracovný stôl. A zanedbateľné nie sú ani odkladacie priestory pod ním. Barový pult je nenáročný na miesto a otvorenému priestoru dodá šmrnc.

Vysúvací stôl

Moderným a čoraz rozšírenejším je vysúvací stôl. Zväčša býva zabudovaný priamo v kuchynskej linke. Ukáže sa iba vtedy, keď ho skutočne potrebujete, inak neprekáža ani milimetrom.

Predĺžená pracovná doska

Predĺžením pracovnej dosky získate hneď dva bonusy. Zväčší sa pracovný priestor a dosku zároveň môžete využívať ako jedálenský stôl. Pridajte k stolu trendy barové stoličky a kuchyňu tak razom premeníte na moderný priestor s komfortným stolovaním. Ak sa obávate toho, že vám budú stoličky prekážať pri príprave jedla, zvoľte také, ktoré môžete počas varenia zasunúť pod stôl.

Rohový stôl

Ak vám to priestorové možnosti dovoľujú, umiestnite do kuchyne rohový stôl. Takto dokážete vyťažiť maximum aj z kútov, ktoré nemajú iné využitie. Rohový stôl výrazne šetrí miesto. Dbajte na to, aby rohy stola boli oblé. A to najmä v prípade, že máte v rodine malé deti.

Drevo alebo kov?

Pri výbere stola nás v zásade ovplyvňujú dva faktory: pohodlie a dizajn. Stôl má byť stabilný, pohodlný, najlepšie s oblými hranami, doska by mala byť príjemná na dotyk, odolná a ľahko udržiavateľná. Druhé hľadisko, ktoré nás ovplyvňuje, je dizajn stola, materiál a farba, jedným slovom, stôl vyberáme podľa zariadenia a štýlu miestnosti. Najpreferovanejšie ostáva aj dnes drevo. Drevené stoly sú odolné a ľahko sa udržujú. Obľúbené sú kovové stoly a stoly so sklenenou pracovnou doskou. Materiály možno kombinovať.