Ak by sme mali zoradiť nábytok a zariadenie bežnej domácnosti podľa využitia, takémuto rebríčku by určite kraľovala posteľ. Líhame si do nej každý večer a trávime v nej niekoľko hodín. Tak dlho a s takou pravidelnosťou nič iné doma nevyužívame.

Kúpa postele je niečo, čo rozhodne netreba podceňovať. Veď dobrý spánok je základom každého úspešného dňa. A ku každej posteli neodmysliteľne patrí aj matrac – na rošte by sa nikomu nespalo dobre.

O dobrom spánku rozhoduje matrac

Dalo by sa povedať, že výber ideálneho matraca je ešte väčšia veda ako výber samotnej postele. Zatiaľ čo pri posteli ako takej ide skôr o dizajn, matrac je „funkčnosť“ sama. Preto niet divu, že veľa ľudí volí cestu zaobstarania si kvalitných matracov na mieru. Ak je maximálne pohodlie počas spánku vašou prioritou, lepšej cesty, ako to dosiahnuť niet.

Aj jeden veľký matrac má pár výhod

Mierne zložitejšou môže byť kúpa matracov na manželskú posteľ. Teda v prípade, že sa vám na manželských posteliach páčia veľké matrace 180×200. Výber takéhoto matraca bude vždy otázkou kompromisu.

Pretože je nepravdepodobné, že by obaja partneri mali rovnaké požiadavky týkajúce sa ideálnej tvrdosti matraca, patrili do rovnakej váhovej kategórie a mali rovnaké návyky, čo sa najbežnejšej spánkovej polohy týka. A netreba zabudnúť ani na prípadné bolesti chrbta či nadmerné potenie. To sú tiež veci, ktoré majú vplyv na dobrý výber matraca.

Pokiaľ partneri trvajú na jednom matraci, musia teda nájsť prienik všetkých požiadaviek každého z nich. Samozrejme, jeden matrac má aj svoje výhody. Prvá je ekonomická, keďže jeden veľký matrac je lacnejší, než dva samostatné. Druhú podstatnú výhodu ocenia hlavne tí, čo preferujú mäkšie matrace. Pri nich by bola medzera medzi matracmi v strede postele veľmi citeľná. Autor: Aslysun, Foto: Shutterstock.com