Aj keď v súčasnosti sú populárne otvorené interiéry, v ktorých sa prepája čo najviac miestností, stále je tu potreba interiérových dverí. A nielen ak ste trendu otvorených interiérov nepodľahli. Niektoré miestnosti skrátka oddeliť dverami treba. Ako si však vybrať tie správne interiérové dvere?

Rozmery, smer otvárania a voľba medzi falcovým a bezfalcovým prevedením

Na začiatok je pochopiteľne potrebné si dobre zmerať stavebný otvor, od ktorého závisia rozmery interiérových dverí. Ak si odmyslíme neštandardné prevedenia, výška dverí je vždy 197 cm, takže zamerať sa treba na ich šírku.

Dôležité je dobre zvážiť aj smer otvárania. Ak aj nanovo zariaďujete celú miestnosť, je dobré mať už pri výbere dverí približnú predstavu o tom, ako bude nábytok v miestnosti rozložený. Aby sa nestalo, že vám dvere kvôli nevhodnému smeru otvárania budú prekážať.

Prejdime k dizajnovej záležitosti, ktorou je voľba medzi falcovým a bezfalcovým prevedením. Bezfalcové prevedenie je pre mnohých elegantnejšie a hodí sa do moderných interiérov, ale taktiež ide o drahšie riešenie.

 

Výplň a povrchová úprava. A čo takto zvážiť nejaké neštandardné dvere?

Pri výbere vnútornej výplne dverí zohráva úlohu ich umiestnenie, očakávaná životnosť a taktiež váš rozpočet. Určiť tak jeden druh výplne, ktorá bude ideálna pre všetkých, je nemožné. Rozhodovanie vám však môže uľahčiť postup, pri ktorom najskôr zvážite špecifiká umiestnenia konkrétnych dverí, napríklad potrebu tlmenia hluku, či odolnosti voči vlhkosti a následne vyberiete čo najkvalitnejšiu výplň v rámci vášho rozpočtu.

Aj keď sa môže zdať, že povrchová úprava bude hlavne o estetike, dôležité je pri jej voľbe myslieť aj na odolnosť pred rôznym poškodením, či opotrebovaním a hlavne na to akú údržbu budú konkrétne dvere vyžadovať. A taktiež to všetko podriadiť svojmu rozpočtu.

Na záver ešte dodáme, že nezaškodí pouvažovať ani nad niektorou z alternatív k bežným dverám. Mnohí predajcovia majú medzi novými dverami skladom aj posuvné dvere (prevedenie s posúvaním pred stenu alebo do stavebného puzdra), skladacie dvere a taktiež kyvné dvere.

Zdroj obrázka:
Autor: Kucher Serhii / Shutterstock.com