Milujete kávu? Áno, že? Uhádnuť je to ľahké, keďže ide o jeden z dvoch (spolu s čajom) najobľúbenejších nápojov na svete. Je teda veľká šanca, že keď položíte túto otázku komukoľvek, dostanete na ňu kladnú odpoveď.

Ak ste sa pri vychutnávaní si kávy vo vašej obľúbenej kaviarni rozplývali nad chuťou kvalitnej kávy pre kaviarne a zatúžili ste mať možnosť si takúto skvelú kávu pripraviť aj doma, to nie je  vôbec nereálne. Základom je mať na to správne vybavenie.

Ste fanúšikom filtrovanej kávy?

V prvom rade je potrebné si položiť otázku – preferujete skôr filtrovanú kávu alebo espresso? Ak patríte do prvej kategórie, zaobstarajte si french press, dripper, aeropress či chemex. Pod týmito označeniami sa skrývajú šikovné (a pritom lacné) nástroje na prípravu lahodnej a intenzívnej kávy. Zároveň ich môžete jednoducho prenášať a tak si pripraviť skvelú kávu takmer kdekoľvek. Nevýhodou je, že takáto príprava kávy zaberie určitý čas a ak si chcete kávu pripraviť v rannom zhone, nebude to pre vás najlepšia voľba.

Preferujete skôr espresso?

V prípade, že je pre vás najlepšou kávou klasické espresso, máte na výber tri druhy kávovarov: pákový, automatický a kapsulový. Ktorý bude pre vás ten pravý? Záleží od toho ako si chcete kávu pripravovať a aj od toho, či chcete mať možnosť pripraviť si čo najväčší počet rôznych druhov kávy a kávových nápojov.

Ak rovnako ako pitie kávy milujete aj jej prípravu, jasnou voľbou bude pre vás pákový kávovar. Naučiť sa pripravovať kávu na pákovom kávovare síce chvíľu trvá, ale keď sa to naučíte, budete mať najväčšiu kontrolu nad chuťou vami pripravovanej kávy. Ak si chcete dopriať lahodnú kávu čo najjednoduchšie, siahnite po automatických kávovaroch. S nimi si pripravíte kávu doslova jedným tlačidlom. To je ideálne ak nechcete tráviť prípravou kávy príliš veľa času.

Podobne jednoduché sú aj kapsulové kávovary. Aj keď možno nedokážu pripraviť tak skvelú kávu ako vyššie uvedené druhy kávovarov, máte pri nich na výber množstvo rôznych druhov kávy a teda aj chutí. Sú aj lacnejšie v porovnaní s automatickými, či pákovými kávovarmi, ale pri otázke ceny je potrebné brať na zreteľ, že káva v kapsuliach je drahšia ako zrnková a tak v prípade, že pijete kávu vo väčšom množstve, sa vám môže oplatiť skôr investícia do automatického kávovaru. Autor MAOIKO, Foto: Shutterstock