Dnes je trendom návrat k prírode a prírodným materiálom. Drevo, kov a kameň. Ich krása a originálne tvary sa postarajú v našom interiéri o dokonalé dizajnérske kúsky. Jednoducho ich im monumentálnosť a majestátnu silu nemožno odoprieť. Existuje však jeden prírodný prvok, ktorého by sme sa doma najradšej veľmi rýchlo zbavili.

Vodný kameň

Samozrejme, že väčšina z nás vie o ňom svoje, to najdôležitejšie však je, že sa ho len tak ľahko a natrvalo nezbavíme. Jedinou možnosťou by bol život bez vody, čo si ale nemôžeme ako ľudské bytosti dovoliť.
Vodný kameň sa usadzuje na stenách nádob, a najrozličnejších povrchoch, kde sa nachádza voda. Ide o tzv. tvrdú vodu, ktorej základom je uhličitan vápenatý a je spôsobený zmenou rovnováhy medzi iónmi kyseliny uhličitej a hydroxidu vápenatého.
Vodný kameň nielenže vyzerá nepekne, ale ak sa ho nebudete pravidelne zbavovať, môžete si poškodiť  nové vodovodné batérie a rôzne iné domáce spotrebiče a bytové súčasti, ktoré prichádzajú do častého kontaktu s vodou. Preto by ste mali vedieť, ako sa tohto neželaného návštevníka zbaviť.

Kyslé látky

Vám pri odstraňovaní vodného kameňa pomôžu najlepšie. Samozrejme, že ich koncentrácia nesmie byť vysoká, aby ste pritom nepoškodili povrchové materiály, ktoré sa nachádzajú napríklad aj vo vašom  peknom sprchovom kúte.
Najúčinnejším látkami proti vodnému kameňu sú teda obyčajná kyselina citrónová a klasický ocot. Stačí naniesť na tampón a zasiahnuté miesto vyčistiť. Samozrejme, že sú dostupné aj špeciálne chemické prípravky, s ich aplikáciou by ste mali ale postupovať opatrne.

Ocot a citrón sú tie najlacnejšie a najdostupnejšie prípravky, no vyskúšať môžete aj tablety na zubnú protézu, tie najlacnejšie vám postačia. Samozrejme, že ich musíte nechať pôsobiť aspoň hodinu, čo platí aj pri octe a kyseline citrónovej.

Preč s vodou

Pomôcť môže samozrejme aj častejšie utieranie mokrého povrchu umývadla špeciálnou utierkou, ktorej vlákna nezanechávajú na kovovom povrchu žiadne kvapky a stopy vody. Týmto spôsobom si vyčistíte aj vodný kameň v toalete, práčke, rýchlovarnej kanvici a inde. Z času na čas sa nič nepokazí ani použitím chémie. To však správna žena, ktorá sa dlhodobej starostlivosti o svoje prostredie venuje, veľmi dobre vie.