Neželaný hluk v domácnosti, ten celkom dobre poznajú hlavne obyvatelia bytových domov. Samozrejme ani ľudia, ktorí bývajú v rodinných domoch, sa mu nevyhnú úplne. Obzvlášť ak bývajú v blízkosti rušnej cesty alebo ak sused robí na dvore niečo, čo sa bez hluku nezaobíde, prípadne ak niekoho pes šteká prakticky aj na vzduch.

Sú situácie, v ktorých si vlastnými silami neporadíte

Tí, čo bývajú v bytových domoch, však hluk od susedov poznajú oveľa dôvernejšie, než obyvatelia rodinných domov. Predsa len majú susedov z rôznych strán a navyše hneď „za stenou“. A aj keď kompletná rekonštrukcia bytu je sama o sebe finančne náročná, rozhodne nezaškodí investovať popri nej do akustickej izolácie.

Hneď na úvod však spomenieme jedno špecifikum, ktoré sa týka odhlučnenia stropu. Sú samozrejme materiály, ktoré môžete použiť na strop, ale najúčinnejšia je efektívna kročajová izolácia. Ak ju sused nad vami nemá, kročajového hluku sa celkom efektívne nezbavíte. Myslite na to aj v opačnom prípade – pri rekonštrukcii podlahy. Keď budete chcieť od podobného hluku ochrániť susedov pod vami.

Steny môžete izolovať naozaj účinne

Najväčší rozdiel tak môžete (bez pričinenia vašich susedov) urobiť na stenách. A to aj vďaka kvalitnej akustickej pene na stenu. Takúto lisovanú penu môžete nájsť v rôznych prevedeniach, ktoré sú prispôsobené rôznym konštrukciám. Avšak akustická pena je vždy len časť riešenia.

Jej vlastnosti samé o sebe nestačia na útlm nízkych frekvencií a preto sa používa v kombinácii s ďalšími materiálmi. Tými materiálmi sú zvukovo izolačné dosky s vysokou nepriezvučnosťou, pri ktorých akustická pena slúži ako výplň takejto konštrukcie. Akustická pena je len čiastočne nepriezvučná, no má pohltivé vlastnosti, čo pomáha k tomu, aby celková konštrukcia výrazne odhlučnila priestor. Autor: Geobor, Foto: Shutterstock.com