Bývate nad nevykurovanou pivnicou, garážou či nad vestibulom? Potom iste viete, že sálanie chladu od podlahy dokáže poriadne znepríjemniť život. Ako zatepliť suterén tak, aby ste zo zateplenia vyťažili maximum? Pri práci stačí dodržať pár odborných rád a overených zásad.

Pre odstránenie večne chladnej podlahy má význam aj tepelná izolácia pod podlahovou krytinou v interiéri a zateplenie stropu pod ňou prinesie aj zopár ďalších výhod. Stavebné práce v suteréne neobmedzia chod domácnosti a pokiaľ si vyberiete správny materiál, môžete z pivnice či z garáže zároveň urobiť aj bezpečnejšie miesto. V uzavretých priestoroch pod úrovňou terénu treba totiž myslieť na väčšie riziká v prípade požiaru, preto je vhodné vyberať nehorľavé izolačné materiály. Túto požiadavku spĺňajú minerálne lamely aj bez dodatočných opatrení a špeciálnych náterov, ktoré sú zaradené do triedy A1 – absolútne nehorľavé. A navyše, tieto lamely účinne izolujú a tlmia hluk.

 

Režte čo najmenej

Stropy pivníc, garáží a vestibulov sú väčšinou veľmi členité. Ich povrch narúšajú pivničné boxy, potrubia a rôzne technické zariadenia. Aplikácia klasických izolačných dosiek na takéto povrchy je často zložitá a pri množstve „výrezov“ úplne neefektívna. Na takéto stropy, ktoré majú často aj nerovný povrch, sú ideálne úzke formáty. Ľahké minerálne lamely s rozmerom 20 x 100 cm sú ideálne pre namáhavú prácu nad hlavou a prinášajú výhodu domácim majstrom, ktorí si dokážu stavebné úpravy pre svoju jednoduchosť vykonať aj svojpomocne.

Nekotvite, ale lepte

V suteréne nie je potrebné brať ohľad na poveternostné vplyvy – vietor, dážď či mráz. Preto zatepliť strop je možné takmer za každých podmienok. Navyše, lamely pre svoju vynikajúcu prídržnosť k stropu stačí len nalepiť priamo na strop bez dodatočného kotvenia. Povrchový nástrek okrem pohľadovej funkcie zabezpečí menšiu prašnosť pri manipulácii. Lamely sú ofrézované po obvode zo všetkých štyroch strán, takže po ich nalepení na strop vznikne mierne členitá plocha so skosenými hranami a jemný priestorový „3D“ efekt, ktorý opticky vyrovnáva menšie nerovnosti podkladu. Takto vzniknutá plocha je už finálna, bez potreby ďalšej úpravy. Pri náročnejších požiadavkách na estetický vzhľad stropu je plochy možné nastriekať silikátovou farbou.

Dostatočná hrúbka

Netreba zabúdať, že zateplenie stropu pivnice či garáže má význam len v súčinnosti so zateplením fasády, pretože inak by nestačilo zamedziť úniku tepla. Lamely so skosenými hranami sa vyrábajú v rozmedzí hrúbok od 5 do 24 cm, pre citeľný výsledok stavbári odporúčajú použiť tepelnú izoláciu s hrúbkou aspoň 10 až 14 cm, aby bolo zateplenie vyvážené. S výborným súčiniteľom tepelnej vodivosti lambda 0,037 W/m.K dokáže izolácia vylepšiť tepelný komfort v domácnosti tak, že ho pocítite už v prvej vykurovacej sezóne.

Odborník radí

Vladimír Beňo, aplikačný manažér Knauf Insulation k téme hovorí: „Najefektívnejším riešením chladnej podlahy nad nevykurovanými priestormi je tepelná izolácia studených stropov minerálnymi lamelami CLT C1 Thermal, ktoré majú výborné tepelno-izolačné vlastnosti (lambda λD =0,037 W/m.K). Keďže sú vyrobené z úplne nehorľavého vláknitého materiálu, zvyšujú požiarnu bezpečnosť stropu a tiež zlepšujú jeho akustické vlastnosti tým, že tlmia prienik hluku zo suterénu. Lamely sú ideálne do menších, ale aj veľkých pivničných priestorov a garáží bytových aj rodinných domov. Úzky formát s rozmerom 20 x 100 cm uľahčuje namáhavú prácu nad hlavou. Tepelnoizolačné lamely sú skosené po obvode zo všetkých 4 hrán na jednej strane. Po ich nalepení na strop vzniká mierne členitá plocha so skosenými hranami, ktoré vytvárajú jemný priestorový „3D“ efekt. Tým sa dá do určitej miery vyrovnávať nerovnosť podkladu. V prípade obyčajných lamiel alebo dosiek môžu aj malé nerovnosti vystúpiť, čo má za následok členité styky spojov, ktoré majstri zvyknú obrusovať. Takto vzniká neželaný prach vo vnútorných priestoroch. Navyše nalepené dosky je potrebné prekotviť, čo v prípade použitia tepelnoizolačných lamiel CLT C1 Thermal nie je nutné.“ FOTO: archív Knauf Insulation