
Aj keď ešte nie je isté, či táto zima povedala už svoje posledné slovo, pomaly rozhodne môžeme poškuľovať po jarných veciach. A to znamená, že o niekoľko týždňov celkom určite príde čas, keď bude treba zimné veci „zazimovať“.
Prvoradé je pranie a čistenie
Určite nezaškodí, povedať si v miernom predstihu, ako sa po príchode jari postarať o svoje zimné šatstvo, aby vám mohlo dobre poslúžiť aj počas ďalšej zimnej sezóny. Nechcete predsa počas jesene prísť na to, že vaše zimné dámske bundy ostali zatuchnuté či inak znehodnotené.
Prvé pravidlo pri „zazimovaní“ šatstva znie: do šatníka ukladajte len čistú bielizeň. To znamená, že pred uložením všetky veci dôkladne vyperte alebo dajte vyčistiť do čistiarne. Záleží od pokynov výrobcov oblečenia, ktoré sú vždy uvedené na štítkoch. Ale to predsa viete. Len na to pred odložením zimného oblečenia do skríň netreba zabúdať.
Aby spomínané pranie a čistenie oblečenia malo zmysel, je potrebné mu počas uskladnenia dopriať dostatok vzduchu a priestoru. Takže sa nesnažte do skrine natlačiť čo najviac búnd či kabátov tesne vedľa seba. Ideálne je, ak sú medzi jednotlivými kúskami aspoň desať centimetrové medzery, ale nemusíte nosiť so sebou pravítko. Určite aj „od oka“ dokážete určiť, či môže oblečenie v skrini „dýchať“, alebo nie.
Aj zimná obuv potrebuje starostlivosť
A čo dámske čižmy a iná zimná obuv? Topánky je potrebné nielen vyčistiť, ale aj zvnútra nasprejovať dezinfekčným sprejom a nechať vyschnúť. Pre zachovanie tvaru je vhodné dovnútra vložiť tvrdé výplne. V prípade potreby môžete topánky ošetriť špeciálnymi prípravkami v závislosti od ich materiálu. Skladujte ich v škatuliach, prípadne v látkových vrecúškach. Pridať môžete aj pohlcovače vlhkosti.
Vrecúška (nie igelitové a papierové) a škatule môžete využiť aj pri skladovaní menšieho oblečenia, ak preň nemáte miesto na policiach v skrini. Taktiež nezaškodí, ak do nich pridáte pohlcovače vlhkosti a pachov. Vhodné sú voňavé vrecúška, aby bolo vaše oblečenie pred ďalšou zimou svieže. Autor: New Africa, Foto: Shutterstock.com