Je tu jar. Upratujeme doma, v záhradách, v mestách aj dedinách. Urobme to aj vo vlastnej hlave, ak sa chceme dopracovať k novému krajšiemu telu. „Uprataná“ hlava je cesta k „odprataným“ kilogramom a tukovým záhybom.

Zima je síce neraz pochmúrne a melancholické obdobie, má však jednu nespornú výhodu – je značne „milosrdná“. Žiadne iné ročné obdobie nám neponúka priestor na také veľkorysé maskovanie nedostatkov na našej postave, ako práve chladné mesiace, keď zababušiť sa do veľkých svetrov a objemných búnd je priam nevyhnutnosť. Stačí však, aby na jar konečne poskočila teplota na príjemných -násť a zmocní sa nás „zhadzovacia“ horúčka. Zhadzujeme hrubé vrstvy oblečenia a zrazu je tu hodina pravdy: je zjavné, že „zhadzovanie“ by sa malo týkať nielen našich šiat, ale aj nášho tela.

Šťastný je ten, kto takéto problémy riešiť nemusí. Celoročná disciplína, vrodená nechuť k ťažkým či sladkým jedlám alebo jednoducho dokonalé spaľovanie robia z niektorých  ľudí chodiace exempláre ukážkovej postavy. Môžeme im závidieť, alebo môžu slúžiť ako inšpirácia. Tou dlhé roky mohla byť pre ostatných aj herečka Anka Šišková. Priberanie išlo úplne mimo nej. „V mladosti som nikdy nemusela chudnúť. Naopak, vždy som pod váhou, takže som sa skôr usilovala nejaké to kilo nabrať. Dlhé roky som sa vôbec nemusela obmedzovať, jedla som aj večer po predstavení. A vôbec žiadny problém s postavou.“

Lenže, po päťdesiatke sa veľa vecí mení, aj ľudský metabolizmus a aj sympatická herečka Anka Šišková musela v jedle zatiahnuť ručnú brzdu. Pred pár rokmi stavila na systém stravovania KetoDiet, čo sa ukázala ako výborná voľba: Anka bola po pár mesiacoch ľahšia o 14 kilogramov. Tento rok si odľahčovanie zopakovala a kilogramy sa opäť strácajú. Anka Šišková sa znova obrátila na overenú metódu, ktorá, pri dodržiavaní daných pravidiel, spoľahlivo funguje.

Bielkoviny a tuky áno, sacharidy nie

Alebo presnejšie- sacharidy iba v presne ohraničenom množstve. A k tomu porcie jedál postavených na bielkovinách a zdravých tukoch. To treba zdôrazniť, pretože KetoDiet určite nie je o dennej konzumácii slaniny, čo takisto spadá do kategórie „tuk“. Pod zdravými tukmi sa chápu tie, ktoré sú obsiahnuté v orechoch či semienkach, takisto vajciach, olivách, avokáde, olivovom oleji a v neposlednom rade v kvalitných morských rybách. Pri takomto modeli stravovania sa spúšťa proces chudnutia. Napriek tomu, že slovo „tuk“ sa dlhé roky vnímalo ako tabu pri redukčnom stravovaní.

A čo sa vlastne v tele, ktoré prejde na Keto diet, odohráva? „Pri keto stravovaní si udržiavame príjem sacharidov pod 50 g denne, aby sme organizmus dostali do tzv. ketózy. Trvá to asi 3 – 5 dní, než telo spotrebuje zásoby glykogénu – pohotovostnej energie – zo svalov a pečene a ,prepne, sa do tejto fázy.  Od tohto momentu začne využívať tukové zásoby ako zdroj energie a dochádza k úbytku hmotnosti,“ vysvetľuje princíp výživová poradkyňa KetoDiet Martina Dvořáková.  A rozhodne neodporúča nastavený systém porušiť. Stačí raz a všetko sa zastaví. „ Je úplne jedno, či si dáme čokoládu, krajec chleba, alebo pohár vína. Okrem výčitiek, že sme zlyhali, sa musíme pripraviť aj na zastavenie ketózy a chudnúceho procesu. A sme opäť na začiatku.“

Motivácia – alfa a omega úspechu

KetoDiet je prísna. Práve preto je dobré spoľahnúť sa na presný rozpis piatich proteínových jedál denne, ktoré človeka prevedú náročnými začiatkami. Takisto je dobré mať chápajúce a podporné okolie, ktoré človeku s plánom schudnúť nebude hádzať polená pod nohy. V prvom rade je však dôležité najmä to, ako do celého procesu zapojíme vlastnú hlavu. Ako si v nej „upraceme“ priority, vlastné túžby a pevnú vôľu.

Konečne po rokoch dobre vyzerať? Robiť so štíhlou postavou niečo, čo teraz nerobím, lebo sa hanbím? Obliecť si oblečenie, v ktorom sa budem cítiť príťažlivo? Mať ploché brucho v plavkách a ukázať nohy v kratšej sukni? Cítiť hrdosť, že som to dokázal/a/? Na prvý pohľad možno povrchné a malicherné dôvody, ale to v konečnom dôsledku vôbec nie je podstatné. Práve túžba kráčať po pláži so sebavedome zdvihnutou hlavou môže byť taká silná, že nám pomôže v momente, keď si rodina objedná pizzu a nás bude čakať zeleninový šalát s avokádom. Nájsť si silný a ozajstný dôvod je začiatok úspechu.

Plán – skvelý pomocník

Motivácia je začiatok a leitmotív celého redukčného úsilia. Zvyšok je už „iba“ plán a disciplína. A práve tu môže nastať kameň úrazu. Vieme, prečo chceme schudnúť, vieme, ako sa chceme cítiť, ale pokušenia sú jednoducho občas silnejšie. Sme predsa iba ľudia. Práve preto je KetoDiet až puntičkársky presná. Nechce nechať človeka bojujúceho s chudnutím, s chuťami a ich odopieraním, „tápať“ a nakoniec podľahnúť, pretože nevie, čo a ako. Stravovací plán vedie človeka krok po kroku smerom k cieľu a pomáha vytvárať si disciplínu. A výsledky sa dostavia. Príde pozitívna emócia, ocenenie okolia. Mozog vidí, že disciplína sa opláca a je ochotný ďalej spolupracovať. A je ochotný tieto nové a spočiatku veľmi ťažké kroky začať prijímať ako návyk. A ten je pri zmene stravovania zásadný.

„Ak sa rozhodneme byť človekom, ktorý ma XY kíl, cíti sa zdravšie, vitálnejšie a má viac energie, tak každý deň posilňujme túto identitu pomocou malých krokov, ktoré sa vo finále premenia na udržateľný návyk. Návyk je totižto správanie, ktoré sa zopakovalo dostatočné veľa ráz na to, aby sa zautomatizovala. Okrem toho prinieslo ľudskému organizmu množstvo odmien a preto ľudský mozog túži po zopakovaní tých vzorcov, ktoré sa na tom spolupodieľajú. Ak si niečo odopierame na úkor toho, čo by sme mohli získať, je vysoká pravdepodobnosť, že ľudský mozog uprednostní to, čo mu odmenu prinesie. Ľudský mozog zároveň miluje okamžitú odmenu a preto aj pri zmene stravovania je dôležité, aby nový typ stravovania nebol o premáhaní, ale o malých zmenách, ktoré prinášajú odmenu a zároveň sú v súlade s dlhodobým cieľom,“ hovorí neuropsychológ Robert Krause.