V časoch, keď sú populárne otvorené interiéry a hlavne prepájanie obývacej izby s kuchyňou, má aj taký jedálenský stôl so stoličkami reprezentatívnu funkciu v oveľa väčšej miere ako tomu bolo v minulosti. Zásadným faktorom ovplyvňujúcim to ako stôl a stoličky vo výsledku vyzerajú, je pochopiteľne ich materiál.

Z akých materiálov máte pri výbere stola a stoličiek na výber? Začnime jedálenskými stolmi. Môžete mať celý stôl z jedného materiálu alebo zvoliť zvlášť materiál pre dosku a zvlášť pre nohy. Ktoré materiály sú najčastejšie používané? Čo sa stolových dosiek týka, veľkej popularite sa teší masívne drevo. Niet sa čomu diviť ak hľadáte materiál, ktorý dokáže navodiť príjemnú atmosféru, drevo je na túto úlohu najvhodnejším adeptom. Drevená doska stola môže vydržať prakticky večnosť, len je potrebné venovať jej pravidelnú starostlivosť.

Luxusný masív, lamino alebo siahnete po skle?

Obľúbené je aj sklo. Áno, treba mu venovať viac pozornosti ako drevu, keďže je potrebné ho naozaj často čistiť, aby na ňom nebolo vidno nečistoty. Dokáže však priniesť jedinečný štýl do každej kuchyne. A do tretice tu máme cenovo dostupné lamino. Okrem ceny zaujme aj veľkým výberom dekorov a farieb. A čo nohy stola? Masív a lamino nájdeme aj pri nich a ešte nesmieme zabudnúť na kovové nohy, ktoré sa skvelo hodia do industriálneho interiéru.

Ani pri stoličkách nie je núdza o rôzne materiály

Čo by to bolo za jedálenský stôl bez pohodlných jedálenských stoličiek? Aj medzi nimi sa tešia veľkej obľube kúsky z masívu. Ak si vyberiete masívne stoličky s adekvátnou nosnosťou, podobne ako od stolovej dosky môžete od nich očakávať extra dlhú životnosť. Ak vám ide o pohodlie, vhodné môžu byť pre vás celočalúnené stoličky. Len si pri ich výbere dajte pozor na to, aby ich materiál bol jednoducho umývateľný. Prípadne sa ľahko udržiavajú čalúnené stoličky s odnímateľným poťahom.

Moderné sú aj stoličky z plastu, či z kovu, prípadne rôzne štýlové kombinácie týchto dvoch materiálov. Či už si zvolíte stoličku z jedného, alebo druhého materiálu z tejto dvojice, oceníte hlavne jednoduchú údržbu. Autor: Teeraphan Pensupha, Foto: Shutterstock.com