Výhodnosť plávajúcich podláh je dnes naozaj veľká a z niekoľkých dôvodov sa stáva stále častejšou súčasťou domovov. No zároveň si môžeme všimnúť, že na každej z nich je potom umiestnený menší koberček. Čo všetko je dôvodom pre zakúpenie koberca a prečo si stále drží svoje postavenie v našich domovoch?

Svoje využitie si zachoval

V súčasnosti sa v porovnaní s časmi minulými zmenila len ich veľkosť. Celoplošné pokrytie kobercovým materiálom je už videné len málo, teda pokiaľ je reč o klasických obytných priestoroch. Na podlahe dokonale vynikajú kusové koberce, tie moderné, ktorých rozmer je minimálny, aby pokryl najčastejšie využívanú plochu. V mnohých prípadoch slúži len ako estetický doplnok, ktorý navodí správnu atmosféru.

Presvedčivé vlastnosti

Koberec pohlcuje prach, tlmí nárazy, hluk a samozrejme, že je príjemnejší na dotyk a zabezpečuje viac tepla pod nohami. Zaujímavosťou je aj to, že vek – životnosť koberca sa určuje podľa množstva vlákien v pomere ku výške vlasu. Pri výbere by ste však mali zohľadniť aj vlastnosti materiálov, z ktorých sa vyrábajú.

Hustota a počet vlákien rozhoduje

Na prvý pohľad vyzerajú komfortne a luxusne kusové koberce s vysokým vlasom. Toto je v súčasnosti asi najväčší trend, no nie vždy sa dá povedať, že je to výhoda. Čím vyšší je počet vlákien na konkrétny rozmer (m²), tým je vyššia odolnosť proti oderu, čo znamená, že dokáže dlhšie odolávať okolitým podmienkam. Preto sa do najviac zaťažených priestorov aplikujú behúne, ktorých vlastnosti vlasu sú v tomto smere veľmi výhodné.

Vo väčšine prípadov ide o prírodné či umelé vlákna, ktoré sa predávajú aj v obchodoch. Pri celoplošných kobercoch vedie dnes nylon, ktorý je prakticky nesmrteľný. Umelé materiály, ako je teflon majú špeciálnu nešpinivú úpravu, ktorá sa teší obľube vo viac členných rodinách. Vyberajte si ale s rozumom a rezervou, aj o koberec sa musíte starať, aby si dlho uchoval svoju životnosť a pôvodný vzhľad.