Bývanie v rodinnom dome je pre mnohých ľudí ideálom. Pokiaľ rodinný dom staviate od základov, je to riešenie, ktoré poskytuje najväčšiu mieru individualizmu. Domov si môžete navrhnúť podľa vlastných potrieb a predstáv.

Zohnať žumpu nie je problém, ale akú si vybrať?

Ak však nemáte pozemok, na ktorom budete stavať, sen o vlastnom rodinnom dome začína naberať reálne kontúry práve hľadaním vhodného pozemku. Aj bez ohľadu na finančné možnosti to niekedy býva náročná úloha.

Často krát sa stáva, hlavne ak túžite po pokojnom bývaní v odľahlejších lokalitách, že aj nájdete perfektný pozemok, ale zistíte závažnú vec – nachádza sa v oblasti bez kanalizácie. To je naozaj dôležitý „detail“, ale vôbec to neznamená problém. Veď dobré žumpy z Bratislavy môžu „pristáť“ na vašom pozemku, nech je kdekoľvek na Slovensku. Akú žumpu si však vybrať? V prvom rade vás zrejme bude zaujímať materiál, z ktorého je vyrobená. Obľúbeným riešením sú betónové žumpy. Samozrejme s certifikovanou nepriepustnosťou.

Ak chcete menej starostí, vyberte si septik

Potom bude zrejme nasledovať otázka, či si vybrať jednokomorovú žumpu, alebo výhodný septik? Je síce pravda, že jednokomorové žumpy sú o niečo lacnejšie, ale so septikom nebudete musieť tak často riešiť vyberanie odpadového kalu.

Septiky sa totižto skladajú z dvoch komôr. Preto sa zvyknú nazývať aj dvojkomorové žumpy. Ako to pomáha k tomu, aby ste sa o vyberanie kalu nemuseli tak často starať? Kal sa usadzuje na dne prvej komory, pričom na povrchu ostáva tekutá zložka odpadovej vody. Na dne druhej komory sa potom usadzujú jemnejšie čiastočky a na jej povrchu tak ostáva odpadová voda do veľkej miery zbavená kalu a pevných častí. Takto prečistená voda sa nakoniec vypúšťa do povrchových či podzemných vôd. Autor: GBALLGIGGSPHOTO, Foto: Shutterstock.com