Nevyhovuje vám vizuál vašej spálne? Sťahujete sa do nového bytu alebo sa chystáte na rekonštrukciu toho starého? Nezabudnite na to, že zariaďovaniu spálne by ste mali venovať takú istú mieru pozornosti, ako ostatným miestnostiam.

Možno, že spálňa pre hostí nie je viditeľná a ponúka menej možností na experimentovanie ako napríklad obývačka, no v skutočnosti v nej strávite pravdepodobne viac času ako v iných častiach bytu. 

1. Telka? Radšej knihu!

O nepriaznivých účinkoch modrého svetla sa v poslednom období hovorí naozaj často. Vplýva veľmi negatívne na celkové zdravie, no okrem toho znižuje aj kvalitu spánku. Preto, ak môžete, v spálni nemajte žiadne elektronické zariadenia. Síce pre mnohých z vás to môže byť šokujúce, ale nemáme tu na mysli iba počítače, tablety, telefóny a iné „smart“ predmety s obrazovkou, ale aj televízor. V našej kultúre je rozšíreným zvykom zaspávať na zvuky a blikajúce svetlá seriálov, filmov alebo rôznych relácií a reklám, a z nejakého dôvodu sa táto činnosť pokladá za relaxačnú. Pritom opak je pravdou.

K dosiahnutiu hlbokého spánku a plnohodnotného odpočinku je nevyhnutné to, aby sa hormón melatonín tvoril v dostatočnom množstve. To sa však udeje iba pri úplnej tme. Vaše telo sa inak neupokojí, a myseľ nemá šancu pripraviť sa na spánok, pokiaľ je neustále bombardovaná rôznymi zmyslovými podnetmi. V dnešnej rýchlej dobe plnej rôznych druhov stresu sa mnohí boja zostať s vlastnými myšlienkami v posteli a potrebujú aspoň nejaké rozptýlenie. Siahnite radšej po knihe. Uvidíte, že po pár večeroch strávených zahĺbení v písmenách sa budete cítiť cez deň niekoľkonásobne sviežejšie.

2. Minimalizmom k lepšiemu spánku

Obzrite sa okolo seba. Spočítajte, koľko takých vecí sa nachádza vo vašej bezprostrednej blízkosti, ktorých ste sa už mesiace nedotkli, a možno ste už aj zabudli na ich existenciu. Dovoľte si ten luxus, že sa zbavíte všetkých svojich zbytočných predmetov.

Pred niekoľkým rokmi sa aj na Slovensku objavil svetový knižný bestseller Kúzelné upratovanie od Marie Kondo. Je to návod k tomu, ako sa cez vyčistenie bytu dostať aj k psychickej rovnováhe. Po krátkom čase po vydaní tejto knihy sa začalo hovoriť o obrovských benefitoch minimalizmu, a to nielen medzi zástancami ekologického životného štýlu.

Takýto vývoj trendov v interiérovom dizajne vás môže správne smerovať aj pri zariaďovaní spálne takým spôsobom, aby ste z nej dokázali vytvoriť útulný priestor s upokojujúcou, sviežou a harmonickou atmosféru. V preplácanom prostredí sa spí horšie, minimálne kvôli tomu, že v takýchto miestnostiach býva viac prachu a menej čerstvého vzduchu.

3. K poriadku cez police

Police namontované na stenu nad posteľou sú výborným nápadom. Nočné stolíky sú zriedkakedy prázdne, väčšinou sú utopené v chaotickom neporiadku. Je až neuveriteľné, ako sa na takú malú plochu dokážu zmestiť poloprázdne poháre položené na rozčítaných knihách, okuliare stratené pod servítkami, lieky, nabíjačky a všeličo iné… Police vám umožnia udržať oveľa väčší poriadok, a čo je podstatné: veľmi jednoducho.

Pokiaľ nad vašou posteľou visia obrazy, nemusíte sa ich zbaviť. Kľúčom k úspechu je odvaha kombinovať. Je to výborná príležitosť na to, aby ste zobudili svoju fantáziu a potrénovali si kreativitu. Pre inšpiráciu navštívte blogy zamerané na interiérový dizajn alebo internetové stránky predajcov nábytku.

4. Spite veľa, no hlavne dobre

Predstavte si, že sa chystáte na 7-8-hodinový pobyt na mieste, na ktoré sa vôbec netešíte. Odchod odďaľujete ako len môžete, a už vopred viete, že sa z toho miesta vrátite unavení, vyčerpaní a možno aj s fyzickými bolesťami. Spravili by ste si toto dobrovoľne?

Veríte alebo nie, mnohí tento proces absolvujú každý večer z jednoduchého dôvodu: majú nepohodlnú posteľ. Spánok má v živote človeka obrovskú dôležitosť, jej rola je nenahraditeľná pri fyzickej i psychickej regenerácii, posilnení imunity a stabilizovaní každodenného fungovania v bežnom živote. Nie je teda jedno, na akom mieste sa oddávate tejto aktivite.

Ak ste vlastníkom nekomfortnej postele, čo najskôr by ste sa mali pustiť do výberu novej. Či už to bude krásna čalúnená posteľ s praktickým úložným priestorom alebo niečo menšie, v každom prípade vám odporúčame obrátiť sa na overeného predajcu. Na stránke matrachello.sk nájdete kvalitné produkty s nadčasovým dizajnom, no stále rešpektujúc súčasné trendy. Môžete tu naraziť napríklad aj na štýlové a pre pohybový aparát mimoriadne zdravé futony, ktoré vás očaria najmä vtedy, ak milujete nekaždodenné kúsky nábytku.

5. Dýchajte

Nemôžete počas letných horúčav spávať, no myslíte si, že klimatizácia v spálni nie je dobrým nápadom? Áno, v niektorých prípadoch to môže byť pravda, no ak dodržíte niekoľko jednoduchých zásad, z vedľajších účinkov tohto šikovného zariadenia nemusíte mať žiadne obavy:

  1. Klimatizácia by mala byť vždy vyčistená. Na tento úkon budete potrebovať odborníka, ktorý zbaví vaše zariadenie všetkých škodlivých mikroorganizmov, ktoré sa tým pádom nedostanú do ovzdušia vašej spálne.
  2. Klimatizáciu vždy nastavte tak, aby medzi teplotou vnútorného a vonkajšieho prostredia nebol väčší rozdiel ako 5-8 stupňov.
  3. Klimatizáciu si kupujte iba kvalitnúod odborníkov, ktorí vám vedia poradiť. Aerium.sk napríklad nie je len internetovým obchodom, ale pravidelne uverejňuje aj užitočné informácie o svojich produktoch a tipy k výberu klimatizácie.

Zdroj fotiek: freepik.com