
Záhrada je miestom, kde si chceme oddýchnuť a načerpať novú energiu. Je preto dôležité, aby sme sa v nej cítili dobre.
Potrebovali by ste trochu vylepšiť a skrášliť vašu záhradu? Prečítajte si zopár našich tipov, ako na to.
1. Zaplňte ju kvetmi
Kvety sú tým najjednoduchším a najlacnejším spôsobom, ako skrášliť záhradu. Aj tak sa im však niektorí ľudia vyhýbajú. Je to preto, že im treba venovať veľa času a starať sa o nich. No na výber máte aj také druhy, ktoré nie sú náročné, ale za to veľmi efektné. Trváce rastlinky, ktoré si nevyžadujú nič špeciálne a spoľahlivo rastú, sú napríklad aksamietnice, sirôtky, chryzantémy či narcisy.
Medzi letničkami sú klasikou petúnie, surfínie alebo muškáty. Veľkú parádu spravia v záhrade aj slnečnice. Ak si vyberiete nielen ozdobné druhy, ale aj tie so semienkami, potešíme tým vtáčiky, ktoré prilietajú do vašej záhrady.
2. Postarajte sa o trávnik
Ak chcete, aby bola vaša záhrada na pohľad krásna, nezanedbávajte ani starostlivosť o trávnik. Aj ten jej vie dodať úplne iný ráz. Myslite najmä na pravidelné kosenie a odstraňovanie buriny. Kvalitná kosačka je v tomto prípade základ. Ak chcete spoľahlivý výkon, no zároveň hľadáte ekologickejšiu voľbu, skúste kosačku na baterku. Moderné akumulátorové zariadenia sa vyrovnajú tým benzínovým, no sú tichšie a nevytvárajú žiadne škodlivé splodiny.
Pri trávniku myslite aj na pravidelnú zálievku, predovšetkým v lete, a tiež na jeho hnojenie. Vždy si však dopredu naštudujte, ako a kedy trávnik hnojiť, aby ste mu náhodou ešte viac neuškodili. Na jar mu na regeneráciu môžete dopriať aj vertikuláciu. Zdravý sýtozelený trávnik si vyžaduje veľa práce, no uvidíte, že výsledok bude stáť za to.
3. Postavte jazierko
Ďalším z efektívnych spôsobov, ako skrášliť záhradu, je postaviť v nej jazierko. To sa môže zdať ako veľmi nákladná úprava, no nemusíte doň investovať stovky eur. Jazierko sa dá vybudovať aj za málo peňazí. Hoci nebude obrovské a s množstvom živých rybiek či lekien, aj tak sa stane neprehliadnuteľným doplnkom.
Ak chcete netradičný vzhľad jazierka, môžete do zeme zakopať starú vaňu alebo umývadlo. Najjednoduchšie je však použiť obyčajnú jazierkovú fóliu. Dajte si však pozor, aby vo vykopanej jame, kam ju budete dávať, nezostali žiadne ostré kamene. Inak by sa mohla veľmi rýchlo poškodiť. Presný postup, ako na to, si radšej nájdite na internete alebo sa poraďte s niekým, kto už jazierko staval.
4. Pridajte vyvýšené záhony
Vyvýšené záhony sú v posledných rokoch čoraz obľúbenejšie. Vďačia za to najmä ich praktickosti. Dajú sa umiestniť aj do menších záhrad a poskytujú ideálne podmienky na pestovanie rôznej zeleniny i ovocia. A aj tie dokážu efektívne skrášliť a dotvoriť záhradu. Takisto oceníte, keď používať v kuchyni niečo, čo ste si vlastnoručne vypestovali.
Jedinou nevýhodou vyvýšených záhonov je ich cena. Ak chcete, aby sa zasadeným rastlinkám darilo, treba zainvestovať do takých záhonov, ktoré majú všetky potrebné vrstvy – v spodnej časti drenáž, na nej kvalitný kompost a tiež vhodný substrát. Na správny rast totiž nestačí len drevený obal a hlina.
5. Dolaďte detaily
Aj malé zmeny môžu spraviť veľa. Niekedy stačí na skrášlenie záhrady doladiť len zopár detailov. Napríklad opraviť záhradný nábytok, rozvešať svetielka po terase, na sedačku pridať vankúše alebo deky. Atmosféru dotvoria aj sviečky v lampášoch či ohrievač, ktorý imituje plápolajúci oheň.