Investícia do nových matracov nepatrí k najlacnejším záležitostiam. Okrem veľkosti je potrebné si všímať tvrdosť matracov; materiál, z ktorého sú vyrobené a hlavne spánkové návyky osoby, ktorá bude daný matrac používať. Čo ale musíme urobiť preto, aby nám kvalitný matrac vydržal?

Pravidelná výmena posteľnej bielizne

Životnosť matracov do výraznej miery ovplyvňuje aj posteľná bielizeň. Časté striedanie posteľnej bielizne zabráni rozmnožovaniu roztočov v matracoch.  Odporúča sa meniť každý týždeň. Ak sme chorí, samozrejme aj častejšie. Ak sa rozhodnete investovať do luxusných matracov, určite nechcete riskovať, aby sa vám v novom kvalitnom luxusnom matraci rozmnožili roztoče.

Vysávanie povrchu matracov

 Zakaždým, keď budete prezliekať posteľné prádlo, špeciálnym nadstavcom určeným aj na vysávanie čalúnenia sedacích súprav povysávajte povrch matracov. Odstránite tak zvyšky kože, ktorých sa naše telo zbavuje počas noci. Práve týmito zvyškami kože sa živia roztoče, preto ak budete pravidelne vysávať všetky matrace, zabránite tomu, aby sa v nich rozmnožili roztoče, ktoré sú nebezpečné najmä pre alergikov. Roztoče si nevyberajú konkrétne typy matracov. Nech už si vyberiete kvalitné penové matrace, alebo matrace zo studenej HR peny, pri nesprávnej starostlivosti sa vám v týchto matracoch roztoče aj tak rozmnožia.

Mráz a slnko

 Životnosť matracov môžete predĺžiť aj tým, že ich budete vystavovať na slnko a na mráz. Mráz a slnečné lúče zabíjajú všetky roztoče v matracoch a bránia im, aby sa rozmnožovali. Stačí matrace vyložiť na parapety dvakrát za rok – raz cez zimu, raz cez leto.

Používajte chrániče matracov

 Prenikaniu vlasov, zvyškov kože a prachu na povrch matracov zabránite tak, že si na matrace dáte kvalitné chrániče matracov. Odporúčajú sa tie s gumičkami v rohoch. Na detské matrace zvoľte nepremokavé chrániče. Vedeli ste, že hygienická životnosť matracov je 7-10 rokov? Ak máte starší matrac, odporúčame vám ho radšej vymeniť za nový.