Žltá farba je skvelá, ale aj modrá, ružová, alebo cyklámenová. Mám rada jarné harašenie, pretože v ľuďoch prebúdza nezmazateľný inštinkt pestovateľov. Na jar sa mnohí z nás menia na usilovných záhradníkov, ktorí trpezlivo sledujú prvé nesmelé krôčiky semiačok, pohodlne usadených v kvetináčoch na okenných parapetoch. A to je krásne.

Priznávam, nie som tradičný záhradník, ale rozhodne sa v záhrade nestratím. Ibaže hrable a rýľ rada zamieňam za svet fantázie. Som záhradný architekt a záhradu vnímam skôr ako úchvatnú divadelnú scénu, s pevným programom, so štyrmi klasickými predstaveniami. A keďže pri týchto predstaveniach platia pevne stanovené pravidlá, pre svojich klientov vždy pripravím naozaj premyslený scenár. No našťastie, k tomu potrebný perfekcionizmus príroda vyvažuje nádhernými farebnými kulisami.

Dáma s veľkým „D“

Napriek všetkej záplave jarných veselých farieb, ja milujem bielu. Aj keď je chladná ako sneh, ktorý nás na jar opúšťa, „vonia“ eleganciou. Záhrada v bielom je dáma s veľkým „D“, dômyselná, ale aj dychtivá. Vie byť efektná, aj nenápadná. Skrátka strohá kráska, podporujúca minimalistický štýl, ktorý sa znenazdajky usalašil v našich obydliach. Biela ladí s čistým dizajnom moderných domov v decentných farbách. Kombinácia bielej farby s akýmkoľvek odtieňom zelenej je niečo, ako „haute couture“ v špičkovej móde. Je to Chanel pod holým nebom. No môže byť aj bledulinko ružová, nežná, jemná slečna, ktorá sviežim ránam dodáva nádych nevinnosti. Chápem, ak niekomu tento štýl nevyhovuje, no rozhodne sa s ním nedá nič pokaziť.

Elegantná kombinácia

Zladiť farby výsadby tak, aby ladili s farbou fasády, s okennými rámami, poprípade s farbou dlažby a s obkladom múrikov je naozaj veľké umenie. No pokiaľ zvolíte za základ zelenú, bez akýchkoľvek farebných akcentov, získate veľmi elegantný priestor. Niekomu sa tento koncept môže zdať príliš fádny, ale garantujem, že príroda pripravila na túto tému neuveriteľné množstvo variácií. Zelená je k dispozícii v rôznych odtieňoch a bielu nájdete nielen v samotných kvetoch a súkvetiach, ale aj v kresbe listov mnohých stromov, kríkov či trvaliek. Dôležité je, za základ zvoliť zelenú. Zelená naozaj upokojuje a harmonizuje všetky kúty záhrady. Preto sa v prírode, kde prevláda zelená, cítime tak dobre. Všimli ste si, že väčšina ovocných stromov a úžitkových kríkov kvitne na bielo, alebo má maximálne bledoružový nádych? A záhradníkom táto skromná paleta farieb vôbec nevadí. Okrasná záhrada a záhon trvaliek plnia rôzne funkcie, ale popravde – všetkého veľa škodí, aj farieb. Ak radi skúšate niečo nové, môžete si práve teraz zaimprovizovať na bielo-zelenú nôtu. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, aké druhy rastlín môžete použiť pre svoj nový, elegantný plán, v bielom outfite. Ani netušíte, koľko rastlín s bielym kvetom či s bielymi listami sú vám k dispozícii. Spomeniem len niekoľko z nich.

Bielo-zelená galéria

Hneď z jari si môžete dopriať pohľad na biele čipkované tulipány a o niečo neskôr na biele kalichy zvončekov – Campanula persicifolia Alba, ktoré sa počas sezóny dokážu nekontrolovane rozmnožiť po celej záhrade. A čo tak nežný podrast bieleho pakosta – Geranium, alebo honosné biele pivonky, ktoré vždy pritiahnu pozornosť? Ak hľadáte niečo vyššie, zaujímavé sú vyšľachtené odrody rôznych krovitých kalín. Moja obľúbená je kalina Mariesii – Viburnum plikatum Mariesii. Na jej vodorovných konárikoch sa tlačí záplava bielych súkvetí, takže pri pohľade na ne máte pocit, že sa pozeráte na niekoľkoposchodovú, šľahačkovú tortu. Podobne zakvitá aj menej známa popínavá hortenzia – Hydrangea petiolaris, ktorá svojimi húževnatými úponkami dokáže rýchlo prekryť akýkoľvek škaredý múr. Veľkým bielym kvetom prekvapí aj popínavý plamienok – Clematis, ktorý si však vyžaduje oporu a v záhrade je skôr bonbónikom. Vysaďte ho tak, aby ste naň videli z domu, alebo z hlavnej pobytovej terasy. Ten pohľad určite oceníte. A pokiaľ vás lákajú rastliny s výraznou vôňou, dobrým tipom je plnokvetá forma vyšľachteného jazmínu či trojpuk Deutzia scabra Plena.

Elegantné akcenty

Ak hľadáte do svojej záhrady strom s výrazným bielym kvetom, určite vás nesklame Magnólia hviezdicovitá – Magnolia stellata. Predáva sa aj ako strom, aj ako viackmeň. Možno ju vysadiť ako klasický strom do trávnika, pod ktorým si počas blížiacich sa horúcich letných dní môžete v tieni oddýchnuť. Alebo ju použite ako zaujímavý akcent v ktoromkoľvek záhone. Taktiež nedám dopustiť na štvorcípe, exotické kvety japonského svíbu – Cornus Cousa Japonica, ktoré sa na holých konárikoch vždy objavia skôr, než prvé zelené lístky. Zelené okvetné lupienky, ktoré sa postupne sfarbujú do bielej či ružovej, vám pripravia skvelé zážitky na niekoľko týždňov. A určite poznáte orgován, no nie ten tradičný, fialový, ale biely, vyšľachtený, so záľahou voňavých strapcov. Orgován je húževnatá, nenáročná rastlina, ktorá úžasne vynikne vo výsadbe okolo oplotenia. Znesie takmer všetko a list drží až do jesene. Bielo-zelenú kombináciu nájdete aj na listoch rôznych stromov, krov a trvaliek. Tieto druhy sa hodia na presvetlenie tmavších priestorov a na „odľahčenie“ výsadieb. V jarnej záhrade obľubujem aj bielo panašované druhy niektorých funkií – Hosta, ktoré neskôr zakvitnú bielymi či bledofialovými zvončekmi na dlhých stonkách. Zaujať vás môže aj nápadné šrafovanie listov jedného z kosatcov – Iris pallida Variegata. Tento druh je zaujímavý najmä výraznou vertikálou pevných listov, ktoré sú v záhonoch neprehliadnuteľné. Kvitne síce namodro, ale tá sa k bielej hodí.

Romantické zákutia

Ak potrebujete vo svojej záhrade vysadiť ker, vsaďte na bielo panašovanú wajgéliu, alebo na okrasnú vŕbu – Salix Hakuro-Nishiki, ktorá okamžite priťahuje pozornosť. Dokonca aj medzi stromami nájdete listy v bielo-zelenej kombinácii. Napríklad jeden z javorov – Acer paltanoides Drummondii má list olemovaný bielou „stuhou“, alebo rozpínavý javor – Acer negundo Flamingo, resp. Argenteovariegatum, ktorý je ideálny do akéhokoľvek nevzhľadného kúta záhrady, ak ho chcete zakryť. Do svojich plánov môžete použiť aj jeden zo vždyzelených brečtanov s bielou kresbou, alebo nižší bršlen – Euonimus fortunei Gracilis. No a nakoniec, okrasné trávy. V pritienených miestach sa dobre darí vždyzelenej Ostrici – Carex Ice Dance a v záhonoch zasa vyšším druhom Steblovky – Glyceria maxima Variegata či Ozdobniciam – Miscanthus sinensis Punkchten. Možností je veľa. Záhrada môže mať nadčasový bielo-zelený dizajn nielen na jar, ale počas celého roka.

Prajem vám krásnu, elegantnú sezónu! Lucia Bullová, architekt pre exteriér a záhradu