Bohatá výsadba v záhrade nám uľahčuje a spríjemňuje život, a to nielen tieňom v horúcom lete, ale aj tým, že zachytáva časť prachu a smogu. Rastliny sú zdrojom všetkého životodarného kyslíka na zemi.

Záhrady sa stali vďačným miestom odpočinku a osvieženia s pestrou paletou farieb a vôní. Môžu byť vysadené rozmanitými rastlinami. Medzi nimi majú osobitné postavenie okrasné dreviny, ktoré patria medzi významné prvky záhradnej architektúry. V bohatej výsadbe záhrad môžeme nájsť rozličné ihličnany, listnaté stromy, tiež zakrpatené stromčeky a kry. Ponuka okrasných drevín je dnes veľmi bohatá, tvorí široký sortiment rozličných druhov a odrôd. Rôznou skladbou drevín je možné záhrady akoby vymodelovať, aby sa stali vítaným estetickým doplnkom obydlí.

Živé kulisy

Husto vysadené dreviny vytvárajú v záhradách krásne živé kulisy. Priestor tiež skvelo ozdobia od jari do jesene trvalky a letničky. Obľúbenými záhradnými kvetmi sú konvalinky, sirôtky, vresy, margaréty, trávničky, pivonky, ľalie, orlíčky, nezábudky, sedmokrásky a iné. Na jar vyfarbujú záhrady tulipány, narcisy, neskôr kosatce či lupiny. Pri relaxe v záhrade človek vdychuje rôzne vône, ktoré produkujú rastliny a môže sa započúvať aj do živého koncertu vtákov a iných živočíchov. Zmena klímy s následným otepľovaním priniesla do našich končín aj nové vtáctvo, ktoré sa radostne uhniezdilo v našej krajine a novými hlasmi nám spríjemňuje nielen lesy, ale aj záhrady.

Originálne kompozície

Na konci okrasných záhrad je často možné nájsť prírodné jazierka. Ich okraje bývajú vyložené veľkými balvanmi i menšími okruhliakmi. Obrastené bývajú trávami, kosatcami a rôznymi vodnými rastlinami, s leknami kvitnúcimi bielymi aj červenými kvetmi. Pri záhradných jazierkach sa dá príjemne posedieť, alebo sa pohojdať na záhradnej hojdačke, odkiaľ je krásny výhľad. Pri jazierkach sa príjemne vysedáva cez deň, aj v podvečerných hodinách, keď sa rozozvučí koncert rôznych živočíchov. V súčasných záhradách tiež často nájdeme originálne kompozície na okrajoch chodníkov – kombinované so skalničkami, trvalkami i drevinami. Výberom je dobré dosiahnuť uspokojivú dlhovekosť a vzhľadové vlastnosti. Stála premena v každom ročnom období robí záhrady zaujímavejšie a pútavejšie. Dobré je, ak s príchodom jesene sa farby živej kulisy menia na teplé farebné tóny, medzi ktorými prevažuje žltá, oranžová, červená, bronzová a hnedá. A tiež je dobré, ak ani zimné obdobie nie je chudobné na farebnosť. Stálu zeleň vytvorí množstvo rôznych ihličnanov. Záhrady skrášľujú už od pradávna vysoké krásne ihličnany, ktoré sú so svojim zeleným a striebristosivým ihličím skvelou pohľadovou dekoráciou.

Blahodarné účinky

Každá ochranná živá kulisa plní okrem výnimočnej okrasnej a estetickej funkcie i dôležitú hygienickú úlohu. Okrem toho, že zeleň chráni obydlie pred prachom, z ulice počuť menej hluku, je aj dobrým vetrolamom – zabraňuje nepriaznivému ťahu vetra. Množstvo vysadenej zelene pôsobí zo zdravotného hľadiska priaznivo na dýchacie cesty a zlepšenie nálady, čo má zároveň blahodarný vplyv na celé okolie domu. Dobré je, ak sa v záhradách môžeme po celý rok kochať zázračnými dielami prírody, aby sa stal náš život radostnejším a aby človek mohol byť denne spojený s krásnou prírodou.