Voda pristane každej záhrade

Vodné plochy – umelé jazierka a potôčiky vnesú do každej záhrady dynamiku a vizuálny zážitok. No predtým, ako ich začnete budovať, by ste mali o vodných plochách v záhrade vedieť čo najviac.

Otázok, na ktoré si musíte odpovedať je veľa. V akých svetelných podmienkach sa umelá vodná plocha umiestni, či to bude stojatá alebo tečúca voda ako i to, na aký účel bude slúžiť. Rozhoduje aj veľkosť záhrady, a už pri plánovaní by sme mali vedieť, z akého materiálu jazierko či potôčik vybudujeme. A najdôležitejšie je, aby ste vodnú plochu založili tak, aby nebola náročná na údržbu. Iba tak budete môcť pri nej veľa času tráviť oddychom a pozorovaním života rastlín a živočíchov, prípadne kúpaním.

Vhodné umiestnenie

Na založenie vodnej plochy je najvhodnejšie slnečné stanovisko. Poskytuje ideálne podmienky na pestovanie vodných rastlín. V prípade  malých vodných plôch však môžu na slnečnom stanovisku nastať problémy súvisiace s intenzívnejším  prehrievaním vodnej hladiny. Jazierko na takomto mieste by malo byť zároveň 3-4 hodiny v tieni, ktorý mu môžu vytvoriť stromy vo vzdialenosti cca 5 metrov  z juhovýchodnej alebo juhozápadnej strany.

Voľba materiálu

Pri budovaní vodných plôch si môžete vyberať z niekoľkých druhov materiálu. Pri jeho voľbe dbajte najmä na jeho trvanlivosť, nepriepustnosť, ekologickú neškodnosť a jednoduchosť údržby. K dispozícii sú hotové plastové nádrže, rôzne fólie,betón alebo ílovité zmesi. Každá z alternatív má svoje klady a zápory. Napríklad hotové nádrže môžete pri rekonštrukcii záhrady jednoducho premiestniť, ale sú nevhodné na pestovanie niektorých druhov rastlín. Fólie umožňujú vybudovať jazierka alebo potôčiky ľubovoľných tvarov, ale ich steny pôsobia rušivo, pokiaľ sa nepotiahnu vodnou patinou. 

Voda pristane každej záhrade

Atraktívne prvky

Vodnú nádrž môžete vybudovať nielen na rovnom, ale aj v členitom teréne. V tomto prípade môže byť nerovný terén výhrou a predpokladom na vybudovanie kaskády alebo vodopádu. Pri budovaní nezabudnite ani chodníky, ktoré by mali viesť v blízkosti vodných plôch, mostíky a odpočívadlá. Tie by ste mali umiestniť tak, aby ste mohli pozorovať vodnú hladinu.

Voda pristane každej záhrade

Ide to aj inak

No a na záver iba rada, pre tých, ktorí si záhradu nemôžu oživiť vodnou plochou. Potešenie si môžete dopriať pomocou zavlažovačov a sprchy.