Práve podlaha je najviac namáhanou časťou vášho domova, preto by ste sa pri jej výbere nemali riadiť čisto len financiami. Lacnejšie povrchy sa vám časom môžu niekoľkonásobne predražiť, a tak by ste si mali ich výber poriadne premyslieť. Drevené podlahy však patria medzi stálice medzi podlahovými krytinami, pretože vyzerajú skvele a ponúkajú celý rad vlastností, ktoré vám žiadna iná neponúkne.

Výhody drevenej podlahy

Okrem toho, že sa drevená podlaha stala doslova trendom posledných pár rokov, prináša množstvo ďalších výhod. Podlahy z dreva totižto veľmi dobre tepelne izolujú, no pritom majú dostatočnú tepelnú priechodnosť, a tak sú vhodné aj do miestností s podlahovým vykurovaním. Drevo ako materiál dokáže prijímať a vydávať vlhkosť, čo najväčšmi platí pri podlahách upravených len voskom alebo olejovaním.

Navyše drevo dispouje príjemnou nášľapnou elasticitou, čo znamená, že chráni končatiny pri chôdzi a nárazoch a zabraňuje únave svalov a väzov. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa práve drevené podlahy využívajú v telocvičniach. Tiež sa minimálne nabíja statickou elektrinou, z čoho vyplýva, že nepriťahuje prach, čo zabezpečí jednoduchšiu údržbu. Okrem toho je dnes už takmer samozrejmosťou aj jednoduchá montáž drevených podláh (prevažne perodrážkou).

Dreviny najvhodnejšie na drevenú podlahu

Na drevené podlahy, inak nazývané aj dlážkovica alebo palubovka, sú vhodné mnohé druhy drevín. Medzi najvyužívanejšie patrí napríklad dub, orech, africký paduk, borovica, smrek a podobne. Pokiaľ túžite po výrazne drevenej štruktúre, siahnuť by ste mali po borovici s jemnou červenou farbou. Do exteriéru zas zvoľte odolnejšie dreviny, napríklad červený smrek.

Všeobecné pravidlá pri starostlivosti o drevené podlahy

O tom, že je pravidelné čistenie podlahy dôležité, snáď hovoriť nemusíme. Aj tak by ste však mali poznať pár všeobecných tipov, ktoré vám pomôžu k tomu, aby vaša podlaha ostala čo najdlhšie ako nová.

  • Veľké upratovanie robte maximálne raz do týždňa.
  • Rozliate škvrny sa snažte čo najrýchlejšie odstrániť, čo platí rovnako aj o vyliatej vode.
  • Ku vchodovým dverám umiestnite rohože, aby zachytávali čo najviac piesku a jemného štrku z topánok.
  • Rohože alebo koberčeky použite aj pri vstupoch z terasy alebo balkónov.
  • Pod stoličky, stoly a iný nábytok používajte samolepiace podložky (podlaha sa totižto najrýchlejšie opotrebúva práve posúvaním nábytku).
  • Udržiavajte stálu vlhkosť medzi vykurovacími obdobiami vo všetkých miestnostiach (vetraním prebytočnú vlhkosť odstránite, zvlhčovačom chýbajúcu vlhkosť naopak dodáte).
  • Čím menej vody, tým lepšie – ak už ale vodu použite z akéhokoľvek dôvodu musíte, dbajte na to, aby ste mop alebo handru poriadne vyžmýkali.
  • Voda, ktorú na podlahu pri čistení použijete, by mala uschnúť do 1-2 minút.

Nie je podlaha ako podlaha

Pri ošetrovaní podlahy dbajte na to, o aký typ úpravy povrchu ide. Lakované podlahy by ste mali približne každé dva mesiace oživiť špeciálnou leštičkou alebo osviežovačom. Pri olejovaných podlahách je zas vhodné raz za mesiac ošetriť ich tekutým mydlom určeným na ne. Tá na povrchu vytvorí mastný ochranný film, vďaka čomu je drevo lepšie chránené.

Tip: Na každodenné čistenie vyberte mop alebo handričku z mikrovlákna. Tie zachytávajú nečistoty, drobné častice a chlpy domácich zvierat pomocou statickej elektriny. Mikrovlákno je teda efektívnejšie ako zametanie, ale tiež aj bezpečnejšie, pretože niektoré metly či kefy majú ostré štetiny schopné poškriabať povrch podláh. Rovnako tak si dajte pozor aj na manipuláciu s vysávačom, pretože aj kolieska vedia urobiť na drevenej podlahe nepekné ryhy.