Vykurovacia sezóna sa zďaleka ešte nekončí. Kým mnohí z nás by si už privítali jar, iní zasa túžia, aby zima bola čo najdlhšie. Vykurovacia sezóna trvá zvyčajne do konca marca, záleží však na počasí a na tom, v akom regióne Slovenska žijete.

Každý z nás túži mať doma počas vykurovacej sezóny ideálne teplotné podmienky. Aby ste si dokázali tepelný komfort počas vykurovacej sezóny zabezpečiť, nepodceňte zateplenie domu. Tepelná izolácia strechy, fasády, podlahy, stropu vám zabezpečí si tepelnú pohodu počas celej sezóny. Únik tepla cez konštrukcie výrazne zvyšuje náklady na vykurovanie.

Únik tepla cez konštrukcie

Pocítiť to môžu aj tí, čo žijú v panelákovom dome. Nezateplené paneláky sú náročnejšie na vykurovanie, nakoľko cez konštrukcie uniká teplý vzduch von a chladný vzduch preniká dovnútra. Problém vyriešite jedine tou najlepšou tepelnou izoláciou rizikových plôch, cez ktoré môže teplý vzduch prenikať von a chladný dnu.

Dobré tesnenie okien

Užívať si tepelný komfort v domácnosti môžete však až vtedy, keď budete mať istotu, že máte dobré tesnenie okien. Odporúčame vám nechať si skontrolovať tesnenia okien profesionálmi. Ak máte aj podkrovie, mali by ste si dať skontrolovať aj tesnenia týchto okien. Ak máte značku Velux, vtedy sa nemusíte báť úniku tepla do exteriéru.

Tepelný komfort v domácnosti

Tepelný komfort v domácnosti výrazne vplýva na to, ako sa cítime. Únik tepla cez konštrukcie a únik tepla cez zle tesniace okná môže mať negatívny vplyv na pohodu a odzrkadlí sa to aj na vašej peňaženke. Môžete viac kúriť, ale ak vám teplý vzduch bude prenikať cez konštrukcie a okná, bohužiaľ, ani intenzívnejšie kúrenie nepomôže. Odporúčame však miestnosti príliš neprekurovať. Vysušovalo by vám to sliznice horných dýchacích ciest, čo by umožnilo jednoduchší prienik baktérií a vírusov do vášho organizmu. Autor: New Africa, Foto: Shutterstock.com