Svietidlá

Ak sa chystáte do výmeny elektroinštalácie v celom byte, alebo chcete vylepšiť osvetlenie v niektorej miestnosti, poradíme vám ako zefektívniť využívanie svetelných zdrojov.


Svetlo a  svetelné komponenty neslúžia len na funkčné osvetlenie, ale svojim pôsobením vyžarujú pocit tepla a  komfortu. Skrátka, bez toho aby ste si to uvedomovali, ovplyvňujú to, ako sa v osvetlenej miestnosti cítite.

Jedna už nestačí

Zabudnite preto na osvetlenie iba jednou lampou v strede miestnosti. Na efektívne osvetlenie každej miestnosti treba použiť viac svetelných prvkov a pohrať sa s vytváraním svetelných scén pomocou nepriameho, rozptýleného alebo náladového osvetlenia. Na navodenie pohody v priestore a zvýraznenie akcentov sa dá využiť farba, jas, nasmerovanie a kombinovanie rôznych druhov osvetlenia.

Osvetlenie

• centrálne
• funkčné
• náladové

Rozjasnite každý kút

Ak je miestnosť malá, a potrebujete ju opticky zväčšiť, svetlo je v takom prípade najlepší pomocník. Jeden luster uprostred to však nedokáže. Jeho žiara nezasiahne až do rohov miestnosti. Ak ale na bočné steny pridáte nástenné svietidlá, do rohov postavíte stojacie lampy a zabudujte zopár svietidiel aj do stropu, priestor sa krásne opticky zväčší.

Posvieťte si na detaily

Svietidlá

Okrem centrálneho osvetlenia, ktoré nemusí znamenať len jeden luster, ale aj osvetľovaciu rampu alebo niekoľko bodových svietidiel umiestnených v sadrokartóne, doplňte základnú výbavu podľa životného štýlu rodiny. Ak radi čítate, v kútiku na čítanie by nemala chýbať malá lampa, ak chcete niečo v obývačke vystaviť na obdiv, použite bodové osvetlenie. Pridať môžete aj náladové osvetlenie, ktoré vytvorí príjemnú atmosféru. Medzi novinky patria svietidlá, ktoré vytvárajú svetelné obrazce a scény na stenách miestnosti.

Svetlo aj v zásuvkách

V kuchyni je dôležité osvetlenie pracovnej plochy. Rad svietidiel pod horným dielom linky zvyčajne nestačí, osvetlite ju aj zhora, aj zo stropu lampami vo vzdialenosti cca 60 cm od seba, aby sa prepojili svetelné kruhy. Ak v kuchyni aj stolujete, aspoň jednu lampu zaveste aj nad stôl. Nápomocný pri varení býva aj digestor so svetlom a nové kuchynské linky disponujú praktickým osvetlením zásuviek pri každom otvorení.

Do spálne sa hodia stmievače

Ak máte v spálni okrem vstavaných skríň aj pracovný alebo toaletný stolík, zaslúžia si samostatné osvetlenie. K posteli sa hodia nočné lampy alebo nastaviteľné svietidlá. V tejto miestnosti určite oceníte stmievače, ktoré regulujú intenzitu svetla a na zahodenie nie je ani ďalší vypínač pri posteli, aby ste nemuseli vstávať, keď chcete vypnúť stropné osvetlenie. Samozrejme, ak máte inteligentnú domácnosť, všetko môžete ovládať cez mobilné aplikácie z ktoréhokoľvek miesta v byte.

Bez okna niet svetla

Predsiene sú väčšinou bez okien a teda tmavé. Opticky sa dajú zväčšiť dvoma radmi svietidiel umiestnených na stenách. Ak v nej máte aj úložné priestory, počet zdrojov osvetlenia treba určite zvýšiť.

Nočné svetlo do kúpeľne

V tejto miestnosti sa musí riešiť nielen svetlo, ale aj bezpečnosť. Aj tu dosiahnete väčší svetelný komfort ak použijete viac zdrojov svetla. Okrem centrálneho osvetlenia sa potrebujete vidieť v zrkadle a aj sprchovacom kúte. Aby ste sa v noci úplne neprebrali, veľmi praktická je ešte jedna lampička so slabším osvetlením.

Správny výber svetla

Typy osvetlenia voľte podľa toho, ktoré svetlo je vám pocitovo príjemné. Ostré a príliš intenzívne biele svetlá sa do príbytku neodporúčajú, pretože vytvárajú skôr chladnú a neosobnú atmosféru.

• Teplé biele (2700-3000K) – je vhodné pre obývacie izby, jedálne a spálne. Pôsobí útulnejšie než chladné biele svetlo a príjemne sa pri ňom oddychuje.

• Denné biele (4000-4500K) – je veľmi podobné dennému svetlu, najčastejšie sa využíva v rámci kuchýň a detských izieb.

• Studené biele (6000-6500K) – má modrastý nádych a používa sa predovšetkým tam, kde je potrebný dostatok svetla – v pracovniach, kúpeľniach a chodbách.

5 tipov, ktoré vám spríjemnia bývanie

• svetlá so snímačom sa pri otváraní skrine alebo zásuvky rozsvietia
• v spálni si dajte nainštalovať vypínač nielen pri vstupe do izby ale aj pri posteli
• diaľkové ovládanie sa dá zaobstarať aj dodatočne
• na chodbách a toaletách je praktické nočné, slabšie osvetlenie
• bodové svetlá vytvoria príjemnú atmosféru a zdôraznia detaily

Všetko pod kontrolou

Inteligentné osvetlenie vám umožní pomocou smartfónu alebo notebooku ovládať svetlo vo vašej domácnosti. Budete ho môcť vypnúť alebo zapnúť, zmeniť farbu či intenzitu svetla. Podľa nálady alebo situácie si môžete zvoliť prednastavenú svetelnú scénu, od romantickej večere po farebné párty osvetlenie. Ďalšou výhodou je možnosť naprogramovať v byte náhodné rozsvecovanie a vypínanie rôznych svetiel v čase, keď ste napríklad na dovolenke, čo môže fungovať ako jeden z prvkov ochrany majetku pred zlodejmi.