Strecha je jednou z najväčších investícií a zároveň výraznou dominantou každého domu. Preto sa oplatí klásť na jej kvalitu tie najvyššie nároky.

Na výber strešnej krytiny sa dajú ťažko určiť všeobecné pravidlá. U nás má na šikmých strechách dlhoročnú tradíciu pálená škridla, ktorá dlho vydrží, no ani výrobcovia plechových krytín nezaspali a s titanzinkom bodujú na trhu. Siahnuť môžete po škridle, plechu, plaste, asfalte, bridlici, vláknocemente či po prírodných materiáloch. Výber strešnej krytiny však nezabudnite podriadiť aj tvaru a sklonu strechy.

Aby vás strecha prežila a vyzerala roky ako nová, pri jej výbere zoberte do úvahy viac faktorov. Bez dobrej strechy toriž  dlho nevydrží žiadny dom. Nekvalitná strecha znamená začiatok konca celej budovy.  Jednotlivé druhy krytín sa vyznačujú rôznou životnosťou. Skvelú životnosť majú keramické a betónové škridly, ktoré môžu slúžiť aj 80 rokov a unikátnou životnosťou sa môžu pochváliť aj niektoré druhy bridlicovej krytiny. Dobre je na tom tiež plastová či asfaltová krytina, pri nej je však nevyhnutné dávať pozor na kvalitu materiálu.

Odolnosť krytín

Strešná krytina musí byť dostatočne odolná, aby zvládla dážď, vietor, sneh či chemické zložky v ovzduší. Keramická a betónová krytina sa vyznačuje vysokou odolnosťou aj v extrémnych podmienkach. Nepodlieha žiadnym zmenám a znehodnoteniu počas doby životnosti. Plechová krytina odoláva poveternostným vplyvom, nežiadúci je však hluk spôsobovaný dopadom dažďových kvapiek na jej povrch. Vrtochy počasia dobre zvláda tiež asfaltová, plastová a najmä bridlicová krytina. Samozrejme, je dôležité pri výbere krytiny sledovať technológiu výroby či typ povrchovej úpravy. V závislosti od nich sa môžu jednotlivé vlastnosti výrazne odlišovať.

Cena a údržba

Pokiaľ sa rozhodnete pre strešnú krytinu z prírodných materiálov ako je drevo či slama, potom musíte počítať so zvýšenou  údržbou. Opačným prípadom je plastová krytina, ktorá si nevyžaduje takmer žiadnu údržbu. Vysokú samočistiacu schopnosť má betónová škridla a ani pri keramickej si nemusíte robiť ťažkú hlavu z  jej znečistenia. Samozrejme, pri výbere strešnej krytiny netreba zabúdať ani na cenu. Jednotlivé druhy strešnej krytiny sa cenovo odlišujú nielen v závislosti od samotného materiálu krytiny (napr. vysoké ceny za bridlicovú krytinu, nízke za plechovú), ale aj od ďalších faktorov, ktoré pri pokladaní krytiny vstupujú do hry. Cenu za novú strechu navyšuje napríklad i potreba plného debnenia pri niektorých strešných krytinách, akou je napríklad plastová krytina.

Rovná alebo šikmá?

Po prevahe rovných striech príde vždy po určitej dobe vláda šikmých striech a tie zasa vystriedajú rovné. A tak to ide dookola. Kedysi majitelia domov s rovnými strechami mali nepríjemné skúsenosti so zatekaním, dnes sa už používajú iné materiály, takže sa ich netreba báť.

Výhody rovných stien

  • úspora materiálu
  • ľahký prístup
  • jednoduchá realizácia
  • využitie strešných plôch

Nevýhody rovných stien

  • ťažšie odstránenie porúch
  • problematické miesta sú obvykle zdrojom porúch
  • vnútorné vrstvy sa nedajú skontrolovať bez porušenia strechy