Psychológia farieb odporúča do spálne studené farby – predovšetkým modrú a zelenú, ktoré sa pokladajú za pasívne a upokojujúce. Farba vašej spálne by mala byť pre vás príjemná a nemala by dráždiť, ale pomáhať navodiť spánok.

Niektorými farbami si môžete svoje bývanie zútulniť, iné vám pomôžu pri rôznych zdravotných problémoch a ďalšie zasa ovplyvnia vašu náladu. Preto je dôležité, aby miesto, v ktorom trávite veľa času a v ktorom oddychujete, bolo príjemné. Farebné zmeny môžete urobiť jednoducho na stenách, ale môžete siahnuť aj po farebných doplnkoch. Ak sa o spálňu delíte dvaja, je dobré vedieť, že každý z vás vidí rovnaké farby rôzne a pri pohľade na ne získava iné pocity.

Povzbudivá červená

Môže poskytovať pozitívne impulzy, vyjadruje sebadôveru, v spálni zdôrazňuje veselosť a vášeň. Je to farba energie. Treba s ňou však narábať opatrne a premyslene. Červená v spálni pomôže ľuďom so slabou sexualitou. Používajte červené svetlo, vankúše, alebo si zaveste červené závesy. Ak je červenej veľa, vedie k agresivite a stresu. Vystríhajte sa červenej, pokiaľ máte problémy s nespavosťou a aj vtedy, ak ste vy alebo váš partner náchylní na výbušnosť a prchkosť.

Oranžové osvieženie

Oranžová sa odporúča do spálne pre ľudí, ktorým sa ráno ťažko vstáva. Táto farba rozveseľuje a vnáša do života teplo a radosť. Pre jej silný povzbudivý účinok ju však používajte tiež opatrne. Mnohí ľudia uprednostňujú do spálne sýty marhuľový odtieň, ktorý omladzuje a má liečivé účinky na pokožku, vystríhajte sa však veľmi ostrého odtieňa, do spálne sú vhodnejšie jemné pastelové odtiene oranžovej.

Zelená harmónia

Pre zelenú sa vraj rozhodujú mierni a hanbliví ľudia, ktorí prichádzajú do kontaktu s inými iba vtedy, keď je to nutné. So zelenou v spálni nič nepokazíte, má upokojujúci charakter a povzbudivo pôsobí na nervový systém, dobre sa pri nej relaxuje. V izbe by nemali chýbať ani zelené rastliny. Aj tyrkysová je uvoľňujúca farba a okrem toho zmierňuje účinky elektrického smogu. Ak si chcete doladiť spálňu zelenými doplnkami, mali by ste vedieť, že môžu meniť odtiene. Pri umelom žltom svetle má zelená teplejší odtieň, pri chladnom, neónovom svetle prechádza do modrej.

Čierno-biela kombinácia

Čierno-biela kombinácia je v súčasnosti módny trend. Biela vytvára neutrálne pozadie pre ostatné farebné doplnky a nábytok. Mnohí ľudia však majú s bielou problém a ak chcú zaujať a odlíšiť sa od ostatných, kombinujú ju s čiernou, ktorá sama osebe je farbou smútku a veľa kultúr jej prikladá negatívny význam. Vytvára v izbe zatemnené prostredie, preto čiernu nie je vhodné používať na veľké plochy.

Útulná hnedá

Hnedá patrí v súčasnosti k módnym farbám, ponúka návrat k prírode, navodzuje pokojnú atmosféru, pocit istoty. Ako pevná pôda pod nohami vyžaruje pohodlie a útulnosť. Aj keď sú tmavé hnedé tóny v móde, kombinujte ich s bielu, so sivou, svetlomodrou alebo so zelenými odtieňmi. Priveľa hnedej blokuje kreativitu, podporuje podriadenosť a môže pôsobiť pochmúrne či monotónne. Farby piesku, dreva, tabaku, čokolády či zlaté odtiene v správnej miere spálni pristanú.

Neutrálna béžová

Béžová je mnohostranne využiteľná farba v byte, ale vyvoláva pocit nudy. Má utlmujúci účinok, čo je na spanie však výhodné. No ak sa chcete v spálni učiť alebo sústrediť na nejakú prácu, pôsobí ako brzda. Doplňte ju farebnými akcentmi, hodí sa k nej akýkoľvek farebný odtieň. Zlaté akcenty v béžovej spálni vysielajú do okolia pozitívne impulzy. Dosiahnete ich napríklad zlatým rámom na zrkadle, svietnikmi, lampami a podobne.

Biely jas

Biela farba je farbou nevinnosti a čistoty, značí noblesu a eleganciu. Biela spálňa je jasná, ale ak jej je veľa, vytvára fádnu, nemocničnú, neútulnú atmosféru. Biela má veľkú silu vyžarovania, nie je však vhodná pre každého. Môžete ju kombinovať a dopĺňať so všetkými farbami, kontrast farieb dokáže zjemniť nudu samotnej bielej.

Teplá žltá

Pomáha potláčať pocit smútku, posilňuje organizmus, uvoľňuje napätie. Žltá na stenách, na doplnkoch dokáže udržiavať človeka v stave bdelosti a duševnej aktivity, preto to s ňou v spálni veľmi neprežeňte. Sýtej či krikľavej žltej sa celkom vyhnite, tá podporuje koncentráciu. Do spálne je žltá farba vhodná len v jemnom a svetlom odtieni.

Mierová modrá

Modrá farba spomaľuje pulz a zlepšuje duševný výkon. Keďže patrí k chladným farbám, pôsobí upokojujúco a priaznivo. Na rozdiel od oranžovej, žltej a červenej však nedráždi oči. Práve naopak, má pozitívny vplyv na zrak. Ako základný odtieň do spálne sa odporúča skôr svetlomodrá. Pri ťažkostiach so zaspávaním, alebo pri nespavosti zapríčinenou nervozitou, pomáha aj tmavomodrá, ktorá znižuje krvný tlak a spomaľuje myšlienky. Priveľa tmavomodrej však môže vyvolať ťažké sny.

Fialová fantázia

Fialová farba má utišujúce účinky, je to farba mágie a tajomna. Na citlivých ľudí pôsobí melancholicky a niekedy až ťaživo, preto je lepšie kombinovať ju so žltou či zelenkavou farbou. Svetlejšie odtiene fialovej sú do spální výborné, levanduľový odtieň navodzuje želaný pocit chladu a pokoja, upokojuje srdce, svalstvo a je účinný aj pri predráždených nervoch. FOTO: WESTWING