Zdá sa, že pitnej vody máme dostatok. Stačí otvoriť vodovodný kohútik, a máme ju k dispozícii. Dokonca ju používame aj na úžitkové účely. Dobrým príkladom je používanie vody v toalete. Splachovací záchod už využívajú takmer všetky domácnosti. A práve tu nájdeme veľkú časť spotreby pitnej vody v domácnostiach. 

Ani si možno neuvedomujeme, aké množstvo vody denne spotrebujeme na takú samozrejmú činnosť, ako je splachova
nie. Bežné množstvo vody na jedno spláchnutie sa pohybuje približne okolo 10 litrov. Dnes sa však už používajú modernejšie splachovače, ktoré umožňujú vďaka zabudovanému mechanizmu znížiť spotrebu vody na splachovanie. Mávajú dve tlačidlá, jedno na menšie spláchnutie a jedno na väčšie spláchnutie. Ak sa však rozhodneme, že by sme chceli predsa ešte znížiť spotrebu takto používanej vody, existujú pomôcky, ktorými to môžeme dosiahnuť.

Princípom splachovania je prúd vody, ktorá sa zbiera v splachovacej nádržke. Potrebujeme však využiť všetku vodu? Môžeme trochu „oklamať“ splachovací mechanizmus, a použijeme tak len toľko vody, koľko potrebujeme. Šetrič vody do WC sa montuje priamo do splachovaču a funguje ako vyrovnávacie závažie ktoré zastaví splachovač akonáhle naň prestanete tlačiť. Týmto spôsobom dokážete spláchnuť len nevyhnutným objemom vody, a ušetriť tak nemalé množstvo vody pri každom spláchnutí. Toto riešenie je určené pre splachovače s voľne prístupnou nádržkou, nie pre zabudované splachovače.

Existujú aj ďalšie spôsoby, ako znížiť množstvo splachovanej vody. Skúste použiť špeciálne silikónové kryštály, ktoré sa umiestnia do splachovacej nádržky. Tieto kryštály dokážu absorbovať do seba vodu, a tým zväčšia svoj objem. Vďaka tomu sa pri spláchnutí použije o viac ako jeden liter vody menej. To sa možno nezdá veľa, ale ak priemerná štvorčlenná rodina spláchne v ročne približne 10 000x, tak úspora pitnej vody už je naozaj významná. Na podobnom prin
cípe pracuje aj vak, ktorý sa naplní vodou, a vloží sa do nádržky. Zníženie spotreby vody pri splachovaní je podobné, ako pri silikónových kryštáloch.

Spotreba vody je naozaj otázkou každého z nás. Keďže používame vo väčšine prípadov pitnú vodu, mali by sme sa zamyslieť, ako zvýšiť efektivitu nielen z ekologického hľadiska, ale zároveň znížiť aj náklady na bývanie. Platíme totiž za spotrebovanú vodu, čiže ak znížime spotrebu vody, znížia sa nám aj účty. Samozrejme, úspory môžeme docieliť aj ďalšími zmenami v denných činnostiach, a používaním ďalších pomôcok, ako je perlátor na vodovodnú batériu, alebo úsporné sprchové hlavice. Dôležité je, že pomáhame nielen sebe, ale aj životnému prostrediu.