Mária Čírova

Mária sa od rodičov odsťahovala, keď mala 15 rokov, síce nešla bývať hneď do svojho, ale bývala v byte so spolužiačkami. Bolo to kvôli štúdiám na konzervatóriu v Bratislave.

Čo vám najviac chýbalo keď ste odišli od rodičov?

Najviac mi chýbala taká naša domáca pohoda na ktorú som bola zvyknutá. Ale samozrejme aj ten servis, ktorý má človek u rodičov aj keď si to väčšina detí neuvedomuje. Zrazu som sa musela začať starať celý týždeň o seba, keď som si napríklad nenakúpila nemala som raňajky. Bola to pre mňa dobrá škola do života.

Ktoré domáce práce robíte rada a ktoré radšej prenecháte niekomu inému? 

Ja veľmi rada upratujem aj periem, ale nemám na to vôbec čas. Čiže väčšinou to je dosť hektická činnosť. Ale keď si nájdem celý voľný deň, tak je to pre mňa v podstate určitá forma relaxu, pustím si hudbu a dám veci do poriadku. Ale umývanie okien, hlavne z vonkajšej strany prenechávam iným dobrovolníkom (smiech).

Čo je typické pre Váš byt? Urobili ste si v ňom aj sma nejaký kreatívny doplnok?

Počas nášho spolužitia sme si s manželom našli štýl aký nám najviac vyhovuje. Je dosť minimalistický, dal by sa možno prirovnať k severskému dizajnu. Svetlé drevené podlahy, jednoduchosť, zopár doplnkov. Ale čo je asi najtypickejšie, je veľa fotografií na stenách v rôznych rámikoch. Rámiky zbierame odkedy sme spolu, čiže máme ich už dosť veľa a mnohé sú aj spomienky na naše dovolenky alebo výlety.

Ak by ste si mohli vybrať, a neboli by ste viazaná prácou, kde na Slovensku by ste chceli bývať?

Na túto otázku sa ťažko odpovedá, lebo približne polovicu svojho života som prežila v Trnave a potom som už bola stále v Bratislave. Asi by som si aj bez ohľadu na pracovné povinnosti vybrala jedno z týchto dvoch miest, hlavne kvôli okruhu známych a priateľov ktorých tu mám.

Pripravila: Ružena Škulecová, Foto: archív M.Č.