Ondrejove prvé osamostatnenie prišlo počas vysokoškolských štúdií. Bolo to v Prešove, na Prešovskej univerzite. V internáte často zostával aj cez víkendy, keďže už vtedy hrával v rôznych folklórnych súboroch a koncerty boli poväčšine počas víkendov.

 

Aj preto sa pre Ondreja stal internát druhým domovom. Tam vlastne siahajú aj počiatky jeho kulinárskych aktivít a dodnes mu deti vravia, že robí tie najlepšie špagety na svete.

Čo vám najviac chýbalo keď ste odišli od rodičov?
Asi kuchyňa mojej mamy. Zvykol som si aj na les, hory, voľnosť. V mojej rodnej dedinke Krásna Lúka nič z toho nechýbalo.

Kde teraz bývate? Ste spokojný so svojím bývaním? Čo si v novom dome najviac ceníte?
Žijeme v mestskej časti Košice – Lorinčík. V dome bývame už sedem rokov. Je to nová  lokalita. Jej výhoda spočíva v dobrej dostupnosti mesta. Oceňujem aj blízkosť lesa a rekreačnej oblasti Bukovec. Keďže sme sa sem presťahovali medzi prvými, našli sme si tu aj kopec rovesníkov, priateľov a ich rodiny. Naše deti tu majú veľa kamarátov a spolužiakov. Ja s manželkou veľmi rád trávim čas s našimi susedmi, či už pri rodinných oslavách, alebo v rámci rekreačných výletov do blízkeho okolia. Sme akoby na dedine i v meste zároveň. A to je asi najväčšie pozitívum nášho bývania.

Ktoré domáce práce robíte rád a ktoré radšej prenecháte manželke alebo deťom?
Keď je to čo i len trochu možné vytváram manželke priestor na sebarealizáciu… 🙂 Ale teraz vážne. Veľmi rád kosím trávnik, vždy mi pritom asistuje synček Ondrejko. Medzi sobotné rituály patrí umývanie a vysávanie auta, upracem garáž, vymením žiarovku. A tu to aj celé končí. Potom nastupuje manželka. O záhradu, kvety i zeleninové políčka sa vie postarať bravúrne. Ja by som jej to len kazil, preto ju z diaľky sledujem. A ide jej to naozaj výborne!

Čo je typické pre váš byt? Urobili ste si v ňom aj sám nejaký kreatívny doplnok?
Opäť musím spomenúť manželku Eriku. Má veľkú záľubu v reštaurovaní starých kusov nábytku. Tak sa nám podarilo zachrániť komodu od starých rodičov, vyleštiť a nafarbiť secesné stoličky, či dať do obývačky zreštaurovaný kuchynský stôl. Vždy ma niečím prekvapí. Poväčšine sa tak deje, keď sa domov vrátim z turné.

Ak by ste si mohli vybrať, a neboli by ste viazaný prácou, kde na Slovensku by ste chceli bývať?
Asi by to bola oblasť nad Levočou – Uloža, Oľšavica, Repaše. To je miesto, ktoré nás spolu s Erikou vie neuveriteľne dobiť energiou. V posledných rokoch som však vďaka koncertom precestoval celé Slovensko. Môžem vám pokojne povedať, že svoj život si viem predstaviť v každom regióne našej domoviny. Pre mňa je to totižto  najkrajší kút sveta.

Pripravila: Ružena Škulecová, Foto: archív O.K.