Relax v bazéne

Plánujete tohto roku stavať bazén? Dobrý nápad! Máme pre vás zopár rád ako si správne vybrať.

Ak sa rozhodnete pre rodinný bazén, ponuka druhov, materiálov a stavebných techník je pomerne široká. Od fóliových nadzemných bazénov, cez laminátové, polypropylénové alebo kovové vane, až po železobetónové bazény. Stačí si len správne vybrať.

1. Aby slúžil čo najdlhšie

Kúpa rodinného bazéna nie je krátkodobou záležitosťou. Životnosť záhradných bazénov by mala byť čo najdlhšia a preto je výber vhodného modelu dôležitý. Pred inštaláciou si vopred špecifikujte svoje potreby a zvážte klady aj zápory jednotlivých materiálov, veľkostí a tvarov.

 

2. Správna veľkosť a tvarRelax v bazéne

Prvým krokom pri plánovaní bazéna je výber typu, rozmerov a tvaru, no aj výber bazénových doplnkov či druhov filtrácií. Pred stavebnými prácami a prvým výkopom je potrebné vytýčiť tvar bazéna. Medzi najbežnejšie tvary patria obdĺžnik alebo ovál, no výkop je nutné realizovať o približne päťdesiat centimetrov väčší, než je veľkosť vybraného bazéna. Vodnú plochu je dobré orientovať na južnú stranu, na voľnú trávnatú plochu, pre dosiahnutie maximálneho oslnenia. Ak máte väčšiu rodinu, bazén by mal byť minimálne stredne veľký a ak ho plánujete využívať na aktívne plávanie, odporúčaná dĺžka je sedem až desať metrov.

3. Maximálny komfort

Záhradný bazén dopraje nielen relax v pohodlí domova, ale aj aktívne využívanie voľného času plávaním. K zvýšeniu komfortu vo vode slúžia mnohé doplnky – rôzne trysky, v ktorých cirkuluje voda a vzduch, protiprúdové zariadenia, ktoré simulujú vlny a mnoho iných. Obzvlášť efektné sú podvodné svietidlá, ktoré možno doplniť aj o farebné filtre v rôznych odtieňoch. Vstup do bazéna môže byť riešený viacerými spôsobmi. Jednou z možností sú kovové rebríky, ktoré sa pomerne ľahko udržiavajú, zaberajú málo miesta a v prípade potreby sa dajú aj ľahko demontovať. Do úvahy prichádzajú tiež plastové schodiská, ktoré sú obvykle súčasťou laminátových bazénov. Tie môžu byť vonkajšie, ktoré nezmenšujú vnútorný priestor bazéna a pôsobia dekoratívne. Vnútorné schodiská sú vhodné v prípade malého priestoru okolo bazéna. No rozhodnúť sa môžete aj pre kombinované.

Relax v bazéne

4. Praktické prekrytie

Prekrytie rodinného bazéna funguje ako ochrana proti pádu detí a zvierat do nestráženého priestoru a aj ako ochrana pred nečistotami, ktoré v exteriéri na vodnú plochu neustále padajú. Úspora času na pravidelnú údržbu sa odhaduje až na 70 % v prospech prekrytého bazéna. Moderné technológie súčasnosti umožňujú zaobstarať prekrytia, ktoré dokážu splniť náročné požiadavky priestor, vzhľad, aj dobrú funkčnosť pri manipulácii.

Ich výhodou je:

  • bezpečnosť
  • predĺženie kúpacej sezóny
  • úspora pri zohrievaní vody
  • nižšie opotrebovanie materiálov a konštrukciebazéna

5. Pohodlie pri bazéneRelax v bazéne

Ak si letné leňošenie pri bazéne chcete vychutnať plnými dúškami, pozornosť venujte aj výberu ležadiel, kresiel, stoličiek, stolíkov a slnečníkov. Dobrú službu poskytne aj malá lavička, hojdačka či barový pult. A nezabudnite, že atmosféru pri rodinnom bazéne významne ovplyvňuje aj okrasná výsadba.

 

6. Príjemná atmosféra

Zeleň v okolí bazéna je možné pestovať v klasických alebo v štrkových záhonoch, no ideálnou voľbou je rastlinstvo vo vegetačných nádobách. Ak chcete, aby zeleň v črepníkoch pôsobila reprezentatívne, pozornosť venujte pestovateľsky nenáročným druhom, ktoré nevyžadujú komplikovanú starostlivosť.

Rady pri výbere rastlinstva v okolí bazéna:
• mali by zniesť priame slnko a vyššiu vzdušnú vlhkosť
• nevoľte rastlinstvo, ktoré vyžaduje postreky a hnojenie
• záhony vysaďte iba na jednu stranu bazéna, najlepšie zo strany ulice
• z kvitnúcich rastlín sú vhodné hortenzie, levandule a kosatce
• z nekvitnúcich rastlín vyberte okrasné trávy, paprade a bambusy
• pri bazéne skvelo vynikne subtropické rastlinstvo

7. Estetická dlažba

Ak ste sa okolie bazéna rozhodli vydláždiť protišmykovou exteriérovou dlažbou, hlavné výhody tej kamennej spočívajú v odolnosti proti poveternostným vplyvom, v trvanlivosti a vo farebnej stálosti. Tvrdšie kameninové materiály sa vyznačujú aj nenasiakavosťou a vysokou oteruvzdornosťou. A navyše, kamennú dlažbu je možné ukladať do štrkového lôžka a následne plochy spevniť obrubníkmi, ktoré pôsobia esteticky.