Aby vás bavilo varenie, tak k tomu potrebujete dve veci. Po prvé je to, mať pre koho variť a za druhé, môcť variť v príjemnom prostredí. A práve o tom druhom, respektíve o moderných kuchyniach si niečo napíšeme, pretože aj to je dôležitá súčasť vášho bývania, s dobrými radami si ho môžete zlepšiť.

V dnešnej dobe sa ľudia snažia si za málo peňazí zariadiť veľkú „parádu“. Je to ale možné aj v priestore, ktorý sa stará o spokojnosť všetkých členov domácnosti? Samozrejme, len treba vedieť, ako na to.

Praktická pre všetkých

Kúpa novej kuchyne je napínavým zážitkom. Ako sme už spomínali, pre väčšinu ľudí je to centrum domácnosti a veľká investícia. Najdôležitejšie ale je, že ju budete permanentne používať.
Preto je nutné, aby bola nielen krásna, ale aj praktická. „Krásna“, to je pre každého niečo iné, ale „praktická“, to je pre všetkých rovnaké.

„Otvoriť, zavrieť, hore, dolu, von a dovnútra.“ Všetko je neustále v pohybe. Pomôcky, moderné kuchynské váhy, potraviny a predovšetkým vy sami. Je neuveriteľné, koľko vecí sa do kuchyne musí zmestiť, niekedy až 250 kg, čo je ¼ tony. A koľko tu toho nachodíte? Pri klasických kuchyniach je to pri prepočte na 15 až 20 rokov jej používania zhruba 2000 km.

Pri vašej novej kuchyni musíte preto myslieť na 3 podstatné hľadiská:
1. Plynulosť- jednoduchá a plynulá práca v tejto miestnosti;
2. Priestor-dostatok úložného priestoru a jeho optimálne využitie;
3. Pohyb- komfortné ovládanie a pohyb;

Výsuvné systémy zaistia plynulosť

Ide to s nimi omnoho lepšie. Sú nie len ergonomicky výhodnejšie, ale so špeciálnym vnútorným členením si všetko vo svojej kuchyni veľmi dobre usporiadate a rýchlo nájdete. Pýtate sa, čo s hornými skrinkami? Tam zaisťujú prehľad a dobrý prístup výklopy (dvierka) a nič tak nestojí v ceste plynulému využívaniu kuchyne. Samozrejme, že musíte mať aj správne rozdelené kuchynské zóny a možno sa vám zíde aj nový teplomer, aby ste si vedeli ustrážiť ideálne teplotné podmienky pri varení, ktoré sa tiež neoplatí podceňovať.

Priestor

Nie je nič horšie, než keď až pri ukladaní vecí zistíte, že ho máte naozaj málo. Stáva sa to veľmi veľa ľuďom, preto by si väčšina z nich priala viac úložného priestoru! Koľko miesta potrebujete je závislé aj od vášho životného štýlu a veľkosti rodiny. Aj tomuto účelu sú prispôsobené moderné kuchynské linky.

Moderné sedenie

Dnes je trendovou záležitosťou „barové“ sedenie. Čo ale viete o barových stoličkách? V prvom rade sú vyššie a možno menej pohodlné, čo však závisí od výrobcu a trendu. Barové stoličky sa môžu podobať aj tým klasickým, kedy majú operadlo a opierky rúk.

Ak si teda budete okrem tej klasickej cesty vyberať aj špeciálne sedenie pri bare, myslite na šírku operadla a možno pohodlnejšie polstrovanie. Moderné domácnosti si vystačia s naozaj jednoduchou konštrukciou a ojedinelým dizajnom. Výhodou je, že pri barových stoličkách sa dá meniť ich výška, takže v prípade potreby a nutnosti sa z nej stane chýbajúca stolička k prestretému stolu, pre nečakanú návštevu.

Z čoho máte najlepší pocit

Zvážiť tieto veci je dôležité ešte pred kúpou samotnej kuchyne. Presne si premyslite koľko miesta budete potrebovať. Pri pohybe rozhoduje aj spôsob ovládania a obsluhy kuchyne. Vyskúšajte si pocit zo zvoleného nábytku priamo v obchode, otestujte všetky funkcie a potom sa až rozhodujte. Najdôležitejšia rada na záver. Pri akejkoľvek dôležitej veci si vyberajte to, z čoho máte najlepší pocit.