Slnečné lúče už zohrievajú sklá na oknách a predierajú sa do interiérov. Po dlhej zime je príchod jari pre mnohých splneným snom – prípravy na novú sezónu v okolí domov a v záhradách vrcholia.

Dlažba a obklad

Po dlhej chladnej zime je nutné dôkladne vyumývať zámkovú dlažbu a obklad pri vonkajších schodoch. Dlažba na schodisku a zámková dlažba by sa mali dôkladne vyčistiť. Môžu byť na nich malé kamienky či zvyšky popola, ktorý sa používa na posypávanie zľadovatenej plochy. Schody môžu byť špinavé aj od sadzí z komínov na rodinných domoch. Exteriérovú dlažbu umývajte vysokotlakovým čističom a vonkajší obklad horúcou vodou, mopom a dezinfekčným prípravkom určeným na tieto povrchy. Nezabudnite pretrieť aj vchodové dvere. Ani by ste neverili, koľko nečistôt po zime na nich nájdete.

Vertikutácia trávnika

Máte trávnik po zime uležaný? Vtedy je potrebné zabezpečiť vertikutáciu trávnika. Odstránenie odumretých zvyškov rastlín trávniku pomôže a zabezpečí zdravý rast novej trávy. Na vertikutáciu budete potrebovať vertikutátor. Táto činnosť nie je náročná a iste ju zvládnete bez najmenších problémov. A vďaka tomu sa už o pár týždňov budete môcť tešiť z krásneho a hlavne zdravého trávnika.

Upratanie garáže

Máte v garáži okrem auta aj úložné priestory či police na záhradné náradie? Ak áno, venujte uprataniu garáže dostatok času. Nezáleží na tom, aký model privátnych garážových brán máte. Upratanie a vetranie garáže je na začiatku jari dôležité. Čo na jar pri prácach v okolí domu a na záhrade nepodceniť a na čo sa ešte pred novou sezónou zamerať?

Strihanie konárov

Na jar odporúčame v záhrade zastrihnúť všetky stromčeky a okrasné dreviny. Suché konáriky je potrebné odstrániť skôr, než začnú stromčeky pučať. Ak máte okrasnú záhradu oddelenú sadovými obrubníkmi, odporúčame vám kúpiť si a rozmiestniť popod kríky a okrasné rastliny novú mulčovaciu kôru. Starú mulčovaciu kôru však predtým hrabličkami pohrabte na kôpku a ručne ju zo záhonov odstráňte. Autor: Alexander Raths, Foto: Shutterstock.com