Existujú určité typologické a ergonomické pravidlá, podľa ktorých je možné jednoducho a rýchlo zostaviť schému usporiadania kuchynskej linky v akomkoľvek priestore. Viete, ktoré to sú?

Typologické a ergonomické pravidlá vyplývajú z logického postupu pri práci v kuchyni a určujú vzťah medzi chladničkou, drezom a varným centrom. Dôležitú úlohu zohráva aj veľkosť a rozloženie pracovnej plochy a rozmiestnenie úložných priestorov v dolných a horných skrinkách kuchynskej linky. I keď ide o paušálne a rutinné riešenie, možno ho považovať za dobrý začiatok – akúsi základnú kostru kuchyne, na ktorej možno úspešne stavať a ďalej ju prispôsobovať svojim individuálnym požiadavkám. Optimálne je, ak o výslednej podobe kuchyne rozhoduje osoba, ktorá ju bude používať. Ešte lepšie je, ak táto osoba už má s prácou v kuchyni určité skúsenosti a vie sa vyvarovať toho, čo jej pri používaní iných kuchynských liniek prekážalo, a doplniť to, čo jej doteraz v nich chýbalo.

Čerpajte zo skúseností

Ak chcete kuchynskú linku s veľkým počtom skriniek trochu odľahčiť a oživiť, skúste niektorú z horných skriniek vynechať a nahradiť policami, alebo namiesto klasickej vysokej skrinky siahnuť po nízkej a širokej skrinke s výklopnými dvierkami. Veľmi osviežujúco pôsobí, ak na niektoré skrinky použijete dvierka z číreho alebo matovaného skla. Pokiaľ potrebujete úložného priestoru čo najviac, môžete usporiadať dva rady vrchných skriniek nad seba. Pri väčších kuchyniach v tvare L alebo U, kde je dostatok pracovnej plochy, môžete namiesto klasickej kuchynskej linky časť kuchyne vybaviť vysokými skriňami. Tie poskytnú cenný priestor na zbudovanie spotrebičov. Netreba sa báť umiestniť kuchynskú linku aj pod okno. V otvorených dispozíciách, kde je kuchyňa prepojená s obytným priestorom, je obvyklým riešením, že jedno rameno spodných skriniek vytvára samostatný polostrov, ktorý opticky a funkčne vyčleňuje kuchynské priestory. Z vonkajšej strany môže byť prisunutý jedálenský stôl. Alebo táto časť linky môže byť doplnená o vysoký pult s barovými stoličkami. Modernejším a vzdušnejším riešením je nahradenie tejto polostrovnej časti samostatným ostrovčekom z pevných skriniek, v ktorom môže byť zabudované varné či umývacie centrum.

Na čom možno ušetriť

Kuchyňa je pomerne vysoko zaťažované pracovisko, preto je dôležité venovať pozornosť povrchovým úpravám. Určite nekupujte najlacnejšie materiály. Keď sa objavia prvé škrabance a otlčené rohy, bude vám ľúto, že ste šetrili na nesprávnom mieste. V čase, keď si zariaďujete novú kuchyňu, máte šancu ušetriť množstvo času potrebného pri upratovaní kuchyne, ako i peniaze za čistiace prostriedky. Stačí, ak si zvolíte produkty s modernými povrchovými úpravami, ktoré sú odolnejšie a majú tzv. samočistiace vlastnosti. Nie že by ich vôbec nebolo treba čistiť, ale ide to oveľa ľahšie. Takéto technologicky zdokonalené materiály dnes môžete nájsť na mnohých pracovných doskách, na povrchových úpravách dvierok na skrinkách či na sklokeramických varných doskách. Vo výpočte produktov zo zdokonalených materiálov nemôžu chýbať ani kameninové drezy či obkladačky. Stále väčšiu popularitu si získavajú aj brúsené kovy, na ktorých nevidieť odtlačky prstov. Okrem toho, že ich perfektný vzhľad opätovne dosiahnete bez zbytočnej driny a drhnutia, vysoká pevnosť, tvrdosť a odolnosť týchto materiálov prispievajú aj k dlhšej životnosti povrchov, ktoré roky zostanú ako nové.