Otvorené priestory – open space obvykle rozdeľujú svojich návštevníkov na dve skupiny. Jedni obdivom híkajú a do otvorenej domácnosti by sa ihneď s radosťou nasťahovali, iným je otvorený priestor nepríjemný a nevydržia v ňom dlhšie ako pár hodín.

Starší ľudia či rodičia malých detí bývajú často hákliví na nadmerný hluk a prievan, ktorý sa v otvorených domácnostiach, s minimom vnútorných priečok, často vyskytuje. Mladším bezdetným ľuďom podobné veci obvykle neprekážajú. Práve medzi nimi je priaznivcov otvoreného priestoru najviac, hlavne ak majú umelecké cítenie a radi vítajú vo svojich obydliach aj väčšiu spoločnosť. Otvorený priestor reprezentuje istý životný štýl a v maličkých bytoch sa stáva viac-menej nevyhnutnosťou. Ak open space ešte len plánujete a chcete ho poňať naozaj veľkoryso, dajte pozor na to, aby ste to neprehnali. V obrovskom priestore sa zbytočne veľa nachodíte a čo je horšie, vždy ho budete musieť celý upratovať. Prípadný neporiadok sa nebude dať ukryť pred zrakmi návštevníkov jednoduchým zavretím dverí.

Uvoľnenosť s mierou

Otvorené priestory najčastejšie spájajú denné funkcie bytu – predsieň, obývaciu izbu, jedáleň a kuchyňu, niekedy aj pracovňu. Ak je priestor menší, môže byť jeho súčasťou aj spálňa. Ak je však priestor priveľký, niektorým ľuďom otvorená spálňa nemusí vyhovovať. Prebudí sa v nich podvedomá túžba po bezpečnej nore a v hĺbkach svojho podvedomia budú očakávať útok nepriateľa spoza rohu či odniekiaľ z druhej strany miestnosti, kam ani poriadne nedovidia. Týmto ľuďom sa lepšie spí v klasickej uzavretej izbe. Ak si nie ste istí, ku ktorému typu spáčov patríte, môžete ponechať priestor otvorený s tým, že ho v prípade potreby bez problémov bude možné dispozične a technicky oddeliť pomocou priečky. A priečka bude možno potrebná aj vtedy, keď pribudne do rodiny dieťa. Rodičia zvyčajne chcú zaistiť nerušený denný aj nočný spánok svojim potomkom i sebe.

Pridružená kuchyňa

Pri plánovaní open space treba dbať predovšetkým na funkčnosť a na to, aby sa jednotlivé funkčné zóny navzájom nerušili. Z tohto hľadiska je obyčajne najtvrdším orieškom kuchyňa, kde sa varí, pečie, umýva riad a kde sa často búcha a hrkoce. Umiestnenie kuchyne je v bytových domoch vopred určené tým, kde sa nachádzajú rozvody vody a kanalizácie. Kuchyňu sa neoplatí presúvať na odľahlé miesta. V takom prípade by sa rozvody museli komplikovane ťahať cez viacero stavebných konštrukcií. Radšej dôvtipne vyriešte ten priestor, ktorý máte k dispozícii. V prvom rade si treba zaobstarať naozaj silný, kvalitný a tichý digestor. Kolien a redukcií v odťahovej šachte digestora by malo byť čo najmenej, spôsobujú totiž nadmerný hluk. Bez digestora sa okolitý nábytok časom pokryje mastným filmom, čo zaiste nie je ten druh originality interiéru, po ktorom túžite. Čo najmenej decibelov by mal mať nielen digestor, ale aj umývačka riadu a chladnička. Pri kúpe a umiestňovaní spotrebičov treba dať pozor najmä na chladničky s hlučnou výrobou ľadu. Práčku do otvorenej kuchyne neumiestňujte. Výrobca síce môže deklarovať tichý chod, nikdy však nezaručí to, že vás nebude vyrušovať odstreďovanie vody z bielizne.

Optické vymedzenie

Treba rátať s tým, že ak príde nečakaná návšteva, nie vždy stihnete kuchyňu upratať. Praktické je preto schovať aspoň tú časť, kde najčastejšie pracujete, za plný či sklobetónový podsvietený múrik či barový pult. Ak nemáte žiadne tajnosti a nepotrebujete vzbudzovať pred ostatnými zdanie dokonalosti, kuchyňu od ostatného priestoru stačí oddeliť jedálenským stolom. Často sa na optické vymedzenie kuchyne používa kuchynský ostrov. Ak sa bude na ňom nachádzať kuchynský drez alebo varná doska, treba myslieť na zhotovenie rozvodov na danom mieste vopred, ešte pred betónovaním podlahy. Najčastejšie sa pri varení používa plocha medzi drezom a varným centrom. Pri príprave jedla sa medzi nimi pohybujeme takmer neustále. Preto bude praktické umiestniť ich na jednu pracovnú plochu tak, aby sme pri prenášaní nádob a potravín nekvapkali či netrúsili. Pracovná doska sa utiera pohodlnejšie, než podlaha.