Obklady

Steny predstavujú najväčšiu plochu v interiéri, preto si zaslúžia našu pozornosť. Môžete ich skrášliť tapetami, vymaľovať či ponechať betónový vzhľad. O tom, aké sú najnovšie trendy sme sa porozprávali s dizajnérom Kristiánom Holecom.

Najnovšie trendy? Vraciame sa v čase, a do módy opäť prichádzajú steny obložené drevenými panelmi, kazetami, doskami, či už vzhľadom pripomínajúcim drevo, alebo s  použitím prírodných materiálov na báze dreva. Trendové sú stále aj steny obložené keramickým obkladom, ktorý však nemusí byť zákonite iba na stenách kúpeľne alebo kuchyne, ale i v iných častiach bytu.

Dajú sa, naopak, drevené obklady použiť aj v kúpeľni alebo ako zástena nad pracovnou doskou v  kuchyni? Aké materiály sú v tom-ktorom prípade najvhodnejšie?Obklady

Pri keramických materiáloch to problém nie je, s drevom však musíme byť už opatrnejší. Do kuchyne a kúpeľne je možné použiť syntetické materiály s  povrchom imitujúcim drevo, či už materiály na báze dreva, keramiku alebo potlačené sklo. V  istých prípadoch môžeme do náročnejšieho prostredia použiť vhodne upravené aj masívne drevo vo forme dosiek.

Každého poteší čo najviac úložných priestorov v  byte. Dajú sa takto funkčne využiť aj obklady stien?

Áno, takéto možnosti so sebou steny s obkladmi prinášajú. Pri bežnej stene s  omietkou sa ťažko maskuje prechod alebo úložný priestor. Vďaka obkladu na celú výšku steny môžeme napríklad zamaskovať prechod do ďalšej miestnosti, a samotná stena môže byť aj úložným priestorom. Ak sa na otváranie dverí použijú push kovania, človek ju v  priestore nebude ani vnímať. Spôsobov rozdelenia steny na jednotlivé panely, resp. dvere je veľké množstvo. Takéto riešenie vám pomôže vizuálne potlačiť hmotu šatníkových skríň či iných úložných priestorov.

Obklady

Je možné upraviť obklady aj nejakým iným spôsobom?

Mimoriadnym a jedinečným prvkom sú obrazové steny, ktoré si môžete dať vyrobiť podľa vlastných grafických návrhov alebo si vybrať z nejakej databázy. Na očiach budete tak mať obľúbený záber na more alebo iný prírodný či abstraktný motív.

Majú obklady okrem toho, že sa dá s nimi pracovať v priestore a vytvárať ľubovoľné dispozície aj iné výhody?

Aktuálne pracujem na novom projekte zariadenia bytov, kde všetky priečky v byte budú tvorené drevenými stenami a obkladmi pričom v časti z nich budú integrované úložné priestory vrátane kuchyne. Výhody? Ako raz povedal nemecký architekt Ludwig Mies van der Rohe: „Nič, kam by mohol padať prach.“