Pojem nízkoenergetický dom je stále diskutovanejší nielen z ekologických, ale aj z ekonomických dôvodov.

Náklady na výstavbu nízkoenergetického domu sú prijateľné a navyše, na svoju prevádzku potrebuje menej energií, čo víta väčšina ľudí. Nízkoenergetické domy je možné vybudovať viacerými spôsobmi. Pri murovaných domoch je možné stavbu dodatočne zatepliť, pri novostavbe použiť rôzne stavebné systémy, postaviť montované domy či drevostavby. Všetky však majú spoločného menovateľa – svojim majiteľom poskytujú vyšší štandard energetickej účinnosti. Zvyčajne spotrebujú o polovicu menej energií, než iné, bežne postavené domy a navyše, hodnota novostavby nízkoenergetického domu z dreva je na súčasnom realitnom trhu takmer porovnateľná so stavbou murovanou.

Tepelnoizolačné parametre
Pri výstavbe nízkoenergetických domov patrí drevo medzi najpoužívanejší materiál. Nielen preto, že je obnoviteľným, dobre dostupným zdrojom, ale aj preto, že v domoch vytvára zdravú vnútornú klímu, vhodnú pre bývanie. Konštrukcia obvodových aj vnútorných stien v nízkoenergetickom dome je z drevených prvkov, s vysokým stupňom pevnosti a tuhosti. Sadrokartónové dosky sú kladené buď v jednej alebo v dvoch vrstvách. Zvislé steny, strop a strecha nízkoenergetického domu sú vyplnené izolačným materiálom, s nízkou objemovou hmotnosťou. Takýto dom vykazuje veľmi dobré tepelnoizolačné parametre všetkých obvodových konštrukcií – obvodové steny, podlahy a stropy. Okná sú obvykle s dvojitým alebo trojitým zasklením, ktoré disponujú s rovnako výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Pri zachovaní vonkajších rozmerov ponúkajú drevostavby, oproti murovaným stavbám, aj viac vnútorného priestoru.

Vykurovanie a vetranie
Montované domy a drevostavby sú investíciou, ktorá sa svojim majiteľom vracia aj vo forme úspory energií. Spotreba energie na vykurovanie v nízkoenergetickom dome obvykle nepresahuje 50 kWh/m2 ročne, čo je dosiahnuté použitím moderných technológií – vhodnými stavebnými materiálmi a tepelnoizolačnými hmotami. V nízkoenergetickom dome sa využívajú vykurovacie sústavy s nižším výkonom a prioritné sú obnoviteľné zdroje energie. Dôležitým prvkom domu je riadené vetranie, ktoré na jednej strane zabezpečuje dostatočnú výmenu vzduchu v interiéri a na strane druhej úspešne minimalizuje tepelné straty. Vo všeobecnosti platí, že popri výhodnej cene a krátkej dobe realizácie výstavby, je kvalita bývania v nízkoenergetickom dome vysoká.

Stavba na kľúč
Montované domy a drevostavby si v našich končinách získavajú stále viac priaznivcov. Nielen preto, že sú vyrobené z moderných, k prírode šetrných materiálov, ale aj preto, že sú cenovo dostupné a majú vysoký komfort bývania. Najčastejšie sú realizované buď formou stavby na kľúč, alebo formou hrubej stavby k vnútornému dokončeniu. Stavba na kľúč obvykle prebieha v rádoch niekoľkých týždňov. Medzi prednosti montovaných domov patrí aj suchý proces výstavby. Drevené prvky sa spájajú rozličnými kovovými spojovacími prostriedkami, s čím úzko súvisí aj jednoduchšia preprava a rýchla montáž. Moderné drevostavby sú tiež hygienicky neškodné, nakoľko drevo prejde procesom kvalitného ošetrenia. Následne je odolné voči plesniam, hlodavcom a hmyzu, čo zaručí aj dlhú životnosť. Pri procese výroby aj výstavby nízkoenergetického domu z dreva nevznikajú žiadne exhaláty a z ekologického hľadiska je podstatná aj obnoviteľnosť materiálov.

nizkoenergeticky dom

Zdravé bývanie
Nízkoenergetický dom z dreva je ohľaduplný k ľuďom, aj k životnému prostrediu. V interiéri vytvára optimálnu vlhkosť, ktorá zaručuje vhodné podmienky pre zdravé bývanie. No medzi jeho nesporné prednosti patrí aj vzhľad, ktorý zaručuje maximálne estetické vyžitie.

Línia radí
Stavby z dreva vďaka použitým ekologickým materiálom, ponúkajú vysokú kvalitu bývania v prirodzenom prostredí pre ľudí, ktorí zmýšľajú hospodárne a sú ohľaduplní voči životnému prostrediu.

Čo musí spĺňať NED

  • presklenené plochy orientované na juh
  • vykurovanie využívaním tepelných ziskov zo slnka
  • kompaktný tvar bez zbytočných výčnelkov
  • žiadne tepelné mosty
  • riadené vetranie s rekuperáciou tepla
  • nadštandartné tepelné izolácie
  • spotrebu energií na vykurovanie 50 kWh/m² za rok