Posledné leto sme kvôli pandémii nemohli cestovať na dovolenky k moru a mnohí Slováci práve v tomto období prepadli čaru slovenskej prírody. Slovensko má množstvo prírodných krás, pohorí a turistických zákutí, ktoré sa oplatí objavovať.

Ak plánujete začať chodiť na turistiku do prírody, nepodceňujte predovšetkým prípravu. Sledujte predpovede počasia a počasiu i svojej kondícii prispôsobte výber trasy – náročnosť a dĺžku túry.

Počasie a výber trasy

Pokiaľ nechcete podceniť prípravy na turistiku v prírode, odporúčame vám sledovať predpovede počasia. Práve počasiu treba často krát prispôsobovať výber trasy. Ak ste na internete hľadali najkrajšie túry v Tatrách, určite viete, že okrem náročnosti treba druh túry prispôsobiť aj počasiu. Sledujte počasie nielen pár hodín pred turistikou, ale aj v priebehu turistiky. Horské počasie sa veľmi rýchlo mení a treba mu prispôsobiť nielen trasu, ale aj výbavu.

Potrebná turistická výbava

Prípravu na turistiku podceníte, keď si na túru nevezmete potrebnú turistickú výbavu. Okrem klasického turistického oblečenia – nepremokavej turistickej bundy, turistickej mikiny, funkčného športového trička a turistických nohavíc, by ste mali mať pri sebe aj pršiplášť, pokrývku hlavy, ochranu krku, slnečné okuliare, no predovšetkým aj dostatok tekutín a niečo energické na zjedenie. Ak ste si zajednali chatu na víkend a plánujete z tejto chaty vyraziť na túru, už na chate majte potrebnú turistickú výbavu. Na túru vám odporúčame vziať si aj trekingové palice, ktoré vám pomôžu odľahčiť kĺby a do kopca sa vám bude jednoduchšie kráčať.

Nepodceňujte prípravu na turistiku v prírode. Okrem sledovania počasia a dobrej turistickej výbavy nezabúdajte ani na výber trasy podľa náročnosti a samozrejme aj na vhodnú dĺžku trasy. Niekto si môže trúfnuť na náročnú celodennú turistiku, inému stačí jednoduchšia poldenná túra. Autor: bbernard, Foto: Shutterstock.com