Horúčavy najmä v letných mesiacoch nám dávajú zabrať. No na druhej strane ani klimatizované priestory nie sú ktovieako k nášmu zdraviu tolerantné. Pokiaľ chcete mať v domácnosti dýchateľný vzduch, osvojte si nasledujúce pravidlá.

Okná otvárajte zavčas ráno

Skoro ráno – okolo 5 – 6 hodiny nie je vzduch až tak horúci a práve preto by ste v tomto čase mali otvárať okná do prievanu na minimálne pol hodinu. Potom, ako vyvetráte, zastrite všetky žalúzie. Miestnosť musí byť počas dňa zatemnená, aby sa zbytočne neprehrievala a aby ste po vstupe do izby neskolabovali.

Cez deň okná neotvárajte

Aj keď budete mať potrebu vyvetrať počas dňa, nikdy tak nerobte. Horúci vzduch z exteriéru by sa dostal do interiéru a namiesto osvieženia by ste situáciu ešte viac skomplikovali. Osviežiť sa môžete za pomoci skvelého triku – pred ventilátor si položíte misku s ľadom. Ak máte v dome nainštalovanú klimatizáciu, osviežiť sa môžete aj ňou, ale pozor, keď je klimatizácia dlho pustená, respektíve nachádzate sa v klimatizovaných priestoroch príliš dlho, môžu sa u vás objaviť prvé príznaky prechladnutia. Najmä podkrovné priestory, kde teplo preniká aj cez kvalitné strešné okná vyrobené z PVC materiálu, bývajú extrémne prehrievané.

Najlepšie vyvetráte, keď prší

Ak vonku prší, odporúčame vám pootvárať všetky okná. Dávajte si však pozor, aby sa k hustému silnému dažďu nepridal aj silný vietor. Ten vám totiž môže z parapiet zhodiť kvetináče s kvetmi alebo vázy. Keď prší, hmyz nelieta, čo môžete samozrejme využiť a vyvetrať celú domácnosť.