O tom, čo všetko dokážu inteligentné domy sa mnohým ani nesnívalo. Pomocou centrálneho systému môžete všetko ovládať jedným prstom.

Inteligentný systém umožňuje majiteľovi mať pod kontrolou všetko čo je zapojené do elektriny – osvetlenie, teplotu, tienenie, bezpečnosť, zavlažovanie…Vďaka nemu si môžete doma vytvoriť priestor, v ktorom všetko funguje tak, ako to vám vyhovuje.

To nie je sen

Privrite oči a predstavte si ako večer prichádzate k svojmu domu, rozsvieti sa vonkajšie svetlo a pomaly sa pred vami otvára brána. Doma vás už čaká príjemne teplo, obľúbená melódia, rúra vám zohrieva jedlo a ká- vovar vám pripraví cappuccino. Kým ste doma, systém automaticky vykonáva vaše príkazy, a keď odchádzate, zapnutím alarmu sa okamžite prestaví kúrenie, vypnú svetlá, zamknú dvere… Nie, nie je to hudba budúcností, v mnohých domácnostiach už väčšina týchto tech- nológií funguje.

Ako to funguje?

Inteligencia domu spočíva v tom, že mu určíte, ako sa bude správať, pomáhať vám a chrániť vašu rodinu a aj majetok v každodenných situáciách. Celý systém riadi buď domáce centrum, ktoré prijíma informácie od senzorov, vyhodnocuje ich a rozhoduje o tom, čo sa má vykonať, alebo vy cez svoj počítač, tablet či mobil odoslaním príkazu domácemu centru. Ovládacie zariadenia majú takú jednoduchú gra ku, že ich zvládne aj malé dieťa.

Jedným dotykom

Ak je dom alebo byt vybavený väčším množstvom techovladanieniky spôsob ovládania zjednoduší centrálny riadiaci systém. Namiesto stláčania rôznych tlačidiel stačí zadať 1 požiadavku, pod ktorou sa ukrýva celá skupina príkazov a tie systém vykoná sám. Ide o tzv. scény, ktoré sa dajú ľubovoľne zosúladiť. Napríklad ak chcete pozerať televízor, po stlačení príslušného tlačidla sa zapne určený program a súčasne sa stiahne žalúzie a stíši rádio. Naopak, ráno zariadi, aby sa žalúzie v určený čas vytiahli, podľa viditeľnosti zasvietilo svetlo, zaplo rádio… Veľmi obľúbené je tiež odchodové tlačidlo, ktoré jedným pohybom vypne vopred určené spotrebiče a svetlá.

Vedia o sebe

Výhodou tohto systému je, že namiesto viacerých ovládačov sú všetky zariadenia ovládané a kontrolované cez jednoduchú aplikáciu vo Vašom mobile, tablete alebo Pc, ktorá zjednocuje všetky technológie v dome. Ak systém kúrenia hovorí, že v miestnosti treba prikúriť a tienenie zistí, že do nej svieti slnko, žalúzie nezavrie, lebo vie, že zo slnečného žiarenia môže teplo získať.

Rozozná váš hlas

V súčasnosti existujú systémy, ktorými môžete posielať povely cez sms správy a dostávať od nich spätnú reakciu, vedia poslať MMS správy, ktorými vás napríklad upozornia na osobu ktorá stojí pri vchode, alebo vám ukážu aké zásoby máte v chladničke. Výhody majú prístroje ovládané hlasom. Uvoľnia vám ruky a nielen- že odpovedia na rôzne otázky, ale prečítajú deťom aj rozprávku, odošlú mail. Integrovaný systém rozozná každého člena domácnosti a podľa toho mu je k dispozícii. Možností je nekonečno…

interier

Nie je tajomstvom, že najväčšie úspory nákladov na energie možno dosiahnuť ich reguláciou, meraním a spravovaním. Merať možno na viacerých miestach, nielen celkovú spotrebu, ale aj spotrebu jednotlivých spotrebičov či celkov. Užívateľ má prehľad, koľko jeho dom spotrebuje energie od začiatku mesiaca či roka a údaje mu pomôžu efektívne nastaviť program. Ale usporíte aj takto:

Všetko má pod kontrolou

Dom však nemáte pod kontrolou len doma, ovládať ho môžete aj v práci, na dovolenke, počas cestovania, proste odkiaľkoľvek na svete. Systém vám navyše umožní kedykoľvek skontrolovať situáciu, nastaviť rôzne funkcie a upozorní vás aj na úniky vody či energií. Ak máte prepojenie s meteorologickou stanicou, vytiahne zasa rolety, keď hrozí búrka alebo vypne kúrenie, keď sa blíži teplý deň, počas daždivých dní nespustí zavlažovanie záhrady…

Naučí kotol rozumieť počasiu

Systém dokáže vytvárať rôzne teplotné reži-my pre každý deň osobitne a prispôsobí vykurovanie každodennému chodu domácnosti. Počas prítomnosti členov rodiny vytvorí príjemnú tepelnú pohodu, po odchode z domu sa prepne do úsporného režimua v noci do šetriaceho. V prípade nečakaného príchodu prepne úsporný režim vykurovania do komfortného. Navyše, kúrenie môžete ovládať aj v inom zariadení ktoré vlastníte na chate, v kancelárii…

ovladanie domu

 Zníži spotrebu vody

Zavlažovanie pomocou rôznych aplikácií funguje tak inteligentne, že ak ho máte nastavené na určitý čas a náhodou prší, tak čas zavlažovania buď posunie alebo vynechá v ten deň úplne. Usporí sa tak voda a ani v záhrade jej nebude viac ako treba. Nemalé nancie vám usporí dom aj kontrolou úniku vody. Dokáže reagovať na rôznu výšku spotreby energie a ak zaregistruje spotrebu vody v situácii, keď je aktivované zabezpečovacie zariadenie a súčasne nie je v prevádzke práčka, umývačka alebo zavlažovací systém, vyhodnotí situáciu ako haváriu, uzatvorí hlavný prívod vody skôr, než dôjde k rozsiahlejším škodám.

Svieti len koľko treba

Pomocou detektoru pohybu a správnou voľbou svetelných režimov môžete ušetriť aj na osvetlení. Systém môže postupne znižovať intenzitu osvetlenia pred spaním, pri pohybe v noci už nezapína hlavné osvetlenie, ale rozsvieti len menej intenzívne, prípadne aktivuje LED pásiky, ktoré osvetlia cestu do kúpeľne a rozsvietia sa aj keď sa priblížite ku schodom. Stlačením jedného tlačidla si môžete dopredu zvoliť kombináciu svetiel pre rôzne príležitosti, vypnúť pri odchode z domu všetky svetlá či zvolené spotrebiče, a ak nie ste si istí, či ste nenechali zapnutú žehličku, môžete ju vypnúť na diaľku. Ak náhodou systém zaznamená skratovú situáciu, okamžite vypne spotrebič a pošle vám správu.

Postráži dom, aj vás

V inteligentnom dome máte vždy dohľad nad svojím majetkom. Zabezpečenie už neznamená len klasickú elektronickú zabezpečovaciu alebo požiarnu signalizáciu, je komplexnejšie. Kontrolujte pohyb v dome, unikanie vody, plynu či dymu pri požiari. V momente neobvyklej situácie spustí sirénu, privolá pomoc, zastaví hlavný prívod plynu, vody alebo vypne elektrinu, ak ste doma, osvieti cestu či otvorí dvere, ak je dom prázdny, oznámi vám to.