Kuriozity, rarity, dizajnové perličky a viac ako päťdesiat obrazov – toto všetko zmysluplne usporiadať v jednom byte nie je až také jednoduché. Andreas, ktorý premenil svoj byt na hotové panoptikum, to však zvládol výborne.

„Som ako veverička, ktorá si neustále nosí niečo domov.“ S týmito slovami a s úsmevom na tvári nás privítal vo svojom mníchovskom byte náš hostiteľ, majiteľ PR agentúry, Andreas Haumesser. Už od študentských čias sa zaujímal o nábytkárskych klasikov, akými sú B&B Italia, Classicon či Artemide. No netreba sa nechať pomýliť, aj klasika môže byť extravagantná. Andreas rád kombinuje predmety z rôznych svetov. Pozrite sa, ako majstrovsky dokázal skombinovať rekvizity z mníchovskej opery s vypchanými zvieratami a so striebornými svietnikmi.

Žiadne konvencie

Za posledných desať rokov sa byt nášho hostiteľa zmenil na miesto, kde každý predmet či kút odráža jeho osobnosť. Vďaka stenám v krásnej gustaviánskej farbe „Pavillon Gray“ sa u Andreasa cítime ako v kráľovskej pokladnici. Ani kuchyňa si nepotrpí na konvencie. Starodávne stoličky patrili Andreasovmu pradedovi a netypický okrúhly stôl je ešte o niečo starší. Obrus, ktorý ho zakrýva, vyrobil domáci pán vlastnoručne. „Ak ide o bytové doplnky, muži majú výrazne obmedzený výber. Preto si obrusy šijem sám, väčšinou z látky na obleky.“ Kúsok od stola sa na stene začína umelecká galéria, ktorá sa tiahne prakticky celým bytom majiteľa. Portréty neznámych maliarov striedajú výjavy z Kodane, fotografie striedajú vystrihovačky. Prekrásna pestrofarebná vitráž zaujme na prvý pohľad. Tú si od jedného obchodníka so starožitnosťami objednal Orlando Bloom. Nikdy si však po ňu neprišiel a tak Andreas nepremeškal príležitosť vlastniť ju.

Hýrivé panoptikum    

Nášmu hostiteľovi nechýbajú v byte ani obrazy. V spálni pózuje Maria Callas, hneď vedľa Marlene Dietrich. Karl Lagerfeld a Barbara Hulanicki sa na nás pozerajú z fotografií, ktoré zhotovil Andreas sám. Päťramenný strieborný luster patrí k najcennejším trofejam nášho hostiteľa a je zároveň aj dôkazom jeho impulzívneho nakupovania. „Tento päťramenný strieborný luster bol veľmi drahý, ale keď som ho zbadal vo výpredaji inventára jednej reštaurácie, ktorú práve zatvárali, nedokázal som odolať.“ A so zvláštne vyzerajúcou komodou to bolo ešte komplikovanejšie. Celé tri roky chodil Andreas do jedného starožitníctva a presviedčal majiteľa antikvariátu, aby mu tento kúsok z 20. rokov minulého storočia predal.

Klasické exempláre

No nie každý kus nábytku v Andreasovom byte je kuriozita. Pohovka od B&B Italia a kreslo Ligne Roset sú jednoduchými klasickými exemplármi súčasného nábytkárskeho priemyslu. Ich strohosť skvelo dopĺňajú ostatné vystavené predmety – kus koralu, porcelánové vtáčiky, opičky z dielne Dána Kaye Bojesena či lampa Rabbit Lamp od firmy Moooi. V domácnosti nášho hostiteľa chýba už len veverička, ktorú si však zadovážiť nehodlá. „Veverička som predsa ja“, hovorí nám Andreas na rozlúčku a vydáva sa na ďalší lov štýlových predmetov, ktoré ešte väčšmi ozvláštnia jeho mníchovský byt. FOTO: WESTWING