Kvety fascinujú ľudí od nepamäti. Vďaka ich kráse, pôvabu, vôni a nekonečnej farebnej škále majú v príbytkoch nezastupiteľné miesto. A v súčasnej pretechnizovanej dobe sa význam zelene v domácnosti ešte viac umocňuje.

Čím viac sa zrýchľuje životné tempo, tým viac je pre človeka dôležité, aby si dokázal vo svojom obydlí vytvoriť oázu pokoja. Kvety sa stali pre mnohých prirodzenou súčasťou životného štýlu. Prehĺbili sa znalosti ohľadom ich aranžovania a rozšírila sa aj dostupnosť rastlín. Dobré je, že dnes ľudia vo svojich domoch a bytoch siahajú nielen po kvetoch, ale aj po iných prírodných materiáloch, aby mohli žiť v zdravom a v estetickom prostredí.

Originálne akcenty

Vedeli ste, že floristika či inak povedané – spôsob aranžovania kvetov, je určitý druh umenia? Aranžovanie povyšuje kvety, rastliny a iné doplnky na neopakovateľné objekty, ktoré vyvolávajú v ľuďoch pozitívne pocity. Zvolené línie a tvary môžu interiéru dodať dynamiku, podporiť aktivitu či koncentráciu, no vedia aj upokojiť. Žiarivé farby kvetov dokážu zlepšiť náladu, dodať energiu a pastelové farby môžu priestor zjemniť. Okrem blahodarných účinkov zelene na zdravie, z hľadiska dizajnu môžu kvety v priestore vytvárať originálne akcenty. A ich výnimočnosť možno ešte umocniť druhom zvolených prvkov. Hlavnú úlohu pritom zohrávajú farby a štruktúry, ktoré buď s priestorom harmonizujú, alebo do neho vnášajú kontrast. Pokiaľ chcete vytvoriť špecifický priestor – napríklad s nádychom exotiky, mali by aj zvolené kvety a rastliny korešpondovať s jeho celkovým konceptom. To znamená, že do interiéru s ázijskými prvkami siahnite napríklad po bambuse, alebo v ňom vytvorte trendovú kokedamu. A naopak, do takéhoto interiéru neumiestňujte napríklad kaktusy, ktoré pre ázijský štýl nie sú typické.

Výber vhodnej vázy

Čerstvé kvety vo váze sú najjednoduchšou cestou, ako si zútulniť domácnosť a tešiť sa z pohľadu na každý deň sa meniaci kúsok prírody. Základom úspechu je v prvom rade voľba vhodnej vázy, ktorú vyberte podľa typu materiálu, účelu, spôsobu a štýlu aranžmánu. V neposlednom rade myslite aj na interiér, v ktorom bude váza umiestnená. Aj vázy prešli v posledných rokoch dynamickým vývojom, pričom bohato zdobené a symetrické krivky ich tiel v súčasnosti vystriedali skôr minimalistické, hranaté a asymetrické tvary. Ak je krásna už samotná váza, niekedy stačí na docielenie požadovaného efektu vybrať do nej iba jeden druh kvetov. Nadstavbou voľného vkladania kvetov do váz je okrem väzby kytíc aj aranžovanie kvetov do nádob, čo si však vyžaduje už určitú zručnosť.

Aranžovanie do nádob

Aranžmány v nádobách patria v súčasnosti k najobľúbenejším prvkom súkromného aj komerčného interiéru. Kompozíciu ovplyvňuje zvolený estetický štýl, sezónnosť a špecifiká priestoru. Aj v tomto prípade platí, že kvety by mali s nádobou vytvárať harmonický celok. Prípravu aranžmánu do nádoby je možné prenechať profesionálnemu floristovi, no tie jednoduchšie určite zvládnete aj sami. Okrem estetickej funkcie kvetov v prostredí, práca s kvetmi prináša radosť z remeselnej práce, pocit uvoľnenia a sebarealizácie. Keď sa človek dotýka živého materiálu, zabúda na stres, mozog navodí ozdravné procesy, ktoré vyvolajú príjemné pocity. A navyše, ak do tejto činnosti zapojíte aj priateľov, rodinu či deti, radosť sa znásobí. Vzájomná interakcia všetkých obohatí a poskytne nekonečný zdroj inšpirácie. Jaroslava Bašistová, www.hanali.sk