Kultové bývanie

Na návšteve v tomto byte, sme sa presvedčili, že najviac inšpirácii nájdete v industriálnom štýle. S ľahkosťou dokáže vytvoriť z obyčajných vecí niečo úžasné.

Keď sa Lenka dozvedela o tom, že v nadstavbe blízko centra mesta sa budú predávať byty, Kultové bývanieneváhala ani na chvíľočku. O  pár dní si
bola dvojpodlažný byt s veľkou terasou pozrieť a hneď vedela, že v tomto mezonete s prekrásnym výhľadom by chcela bývať so svojou rodinou.

Pod taktovkou dizajnéra

Na zariadenie atypického interiéru si však sama netrúfala, preto požiadala o pomoc televíziu, ktorá premenu bytu pod taktovkou Michala Skraka zaradila do relácie Nové Bývanie Dizajn. S  Michalom si sadli od prvého stretnutia. Lenka vedela, že z každého bytu, ktorý zariaďoval, dokázal vždy vytvoriť niečo výnimočné.

Kameň a puzzle

Keď sa jej Michal spýtal ako by mal byt vyzerať, dala dve indície. Prvou bol kameň, pretože má rada prírodné materiály a v byte by ich chcela mať čo najviac. Druhou bolo puzzle, nakoľko zariadiť byt v  danom priestore tak, aby všetko zapadlo podľa jej predstáv, bola pomerne ťažká úloha.

Opäť ukázal svoj talent

Kultové bývanie„Atypický priestor, veľké okná takmer od podlahy po strop, ako i  umiestnenie televízora do dostatočnej vzdialenosti od miesta, kde chcela mať domáca pani sedačku, to boli všetko veci, s ktorými som sa musel pri návrhu interiéru popasovať,“ spomína dizajnér Michal a dodáva: „No na druhej strane je to výzva a človek je rád, keď sa všetko podarí.“

Správna voľba

Michal vie, že jedným zo štýlov, ktorý si žiada veľa prírodných materiálov je industriálny štýl. Zodpovedal mu aj typ bytu a preto s voľbou štýlu neváhal. Mezonet prešiel najskôr menšími stavebnými úpravami, čím sa podarilo vylepšiť dispozíciu, a  hneď potom dal steny vymaľovať na bielu farbu so sivým nádychom. Rovnaký odtieň dostali aj obkladové tehličky v kuchyni, kde po tomto zásahu ostala vidieť iba ich jemná štruktúra

So šmuhami je krajšia

Ďalší prírodný materiál – liaty kameň, našiel svoje miesto na podlahe v  priestore celého podlažia. Aby pôsobil ešte drsnejšie a  aby vynikla jeho štruktúra, chlapi v špeciálnych topánkach s klincami urobili ešte pred vysušením na podlahe šmuhy a  ťahance. „Táto liata podlaha je vyrobená zo zomletého kameňa, preto je veľmi trvácna. Navyše je bez škár, takže údržba je veľmi ľahká. Chcel som aby pôsobila naozaj ako v prírode, tak sme jej k tomu trochu pomohli, čo ale nemalo žiadny vplyv na jej dobré vlastnosti, zmenil sa len jej vzhľad, “ vysvetlil nám Michal.

Kultové bývanie

Vznášajú sa vo vzduchu

Technický tvrdený kameň sa použil aj na pracovnú dosku v kuchyni. „Je odolný vode a vlhkosti, nepoškodí sa pri krájaní, netvoria sa na ňom plesne ani baktérie,“vymenúva jeho pozitíva dizajnér, ktorý ho v tejto časti bytu skombinoval s drevom. Kuchynskú linku dal vyrobiť na mieru. Vrchné skrinky bielej farby siahajú až po strop, spodné, s hnedou dubovou dyhou, sú sčasti položené na podlahe, časť z nich sa vznáša vo vzduchu.

Od steny po stenu

Na odkladanie vecí, ktoré sa v  kuchyni často používajú, je veľmi praktická dlhá, podsvietená polica a barový pult s dvomi barovými stoličkami industriálneho vzhľadu. V rovnakom štýle aj farbe sú aj stoličky s mriežkovanými operadlami pri kruhovom stole okolo ktorého sa plynule prechádza do spoločenskej miestnosti.

Netradičné umiestnenie

Aj obývačka dýcha industriálnym štýlom. Konštrukciu policovej zostavy, zvarenú zo železných roxorov, predĺžili až nad zábradlie schodiska, čím získali netradičné miesto na umiestnenie televízora. Celá zostava je doplnená drevenými policami, kam sa domácim vmestí množstvo kníh a môže teda slúžiť aj ako knižnica.

Kultové bývanie

Niečo originálne

Kultové bývanieDo rohu miestnosti sa vošla pohodlná sedačka s nasta
viteľnými opierkami a
celkový dojem v  obývačke ozvláštnil koberec s  geometrickým vzorom. Celému interiéru však kraľuje originálny konferenčný stolík vyrobený z bubna na káble, zvyškov paliet, hrdzavých tyčí a skla.

Z odpadu šperk interiéru

Konečný vzhľad každému bytu dodávajú doplnky. Dizajnér Michal Skrak sa tu pohral aj s tými najmenšími detailami a  v  interiéri dokázal aj vďaka nim vytvoriť výnimočnú atmosféru. Ako decentné šperky pôsobia stolíky z pokrčeného hliníkového plechu, ktorý zlisovali do kvádra a prebrúsili aby získal lesk.

Stačí hrdzavé železo

Pozornosť si zaslúži aj osvetlenie. Káble k  stropnej lampe sú vedené po stene, pričom na nej vytvárajú kresbu v podobe domčekov. V kuchyni nad stolom sú zasa použité iba žiarovky, tiež s priznanými káblami na strope. Najoriginálnejšie je však stolné svietidlo vyrobené z tienidla a pokrivených kusov hrdzavého železa, na ktorých sa odráža svetlo a vytvára nepravidelné tiene. Každého prekvapí, že k nemu nevedie žiadny kábel. Ako je potom možné, že svieti? Vtip je v tom, že kábel je nastriekaný hrdzou a v spleti pokrivených želiez sa úplne stráca.

Pripravila: Ružena Škulecová; Foto: Stanka Topoľská, TV JOJ, archív firiem