Knižnice

Hoci sa pred niekoľkými rokmi mohlo zdať, že nástupom čítačiek a internetu knihy postupne zaniknú, dnes je jasné, že ešte dlho ostanú súčasťou našich domácností.

Knihy majú totiž svoje čaro, ktoré monitor nikdy nemôže nahradiť, a navyše, vedci tvrdia, že si takýmto spôsobom čítania oveľa viac zapamätáme.

Kam ich uložiť?

Ak členovia vašej rodiny patria k vášnivým čitateľom, určite vám nebudú stačiť poličky nad posteľou a zrejme neustále riešite, kam ich všetky uložíte. Domáce knižnice bývajú najčastejšie zakomponované v obývačke, aby k nim mali prístup všetci členovia rodiny.

Otvorené či presklené?

Knižnice sa vyrábajú s otvorenými policami alebo sklenenými dvierkami. Na otázku, či je lepšia knižnica otvorená alebo zatvorená, neexistuje jednoznačná odpoveď. V otvorenej sú  knihy ľahšie dostupné, ale škodí im slnečné svetlo, v uzatvorenej sa na knihy nepráši, ale občas musíte vyčistiť sklo. To by malo byť  mliečne alebo pieskované. Zaujímavé riešenie ponúkajú knižnice s posuvnými dvierkami.

Presne na mieru

Ďaľším kritériom pre výber knižnice je hĺbka. Najčastejšie sa  používajú police s hĺbkou 25 až 40 centimetrov.  Do úzkych knižníc uložíte knihy iba v jednom rade, do hlbších v dvoch za sebou. Nie je to príliš prehľadné, ale umiestníte tak do nich oveľa viac kníh ako aj v prípade, keď sa dá nastaviť výška políc podľa výšky kníh.

S prehľadom

Usporiadanie, veľkosť či dizajn  knižnice závisí nielen od priestoru, počtu kníh a vzťahu ku knihám, ale aj od toho, či sa ku knihám vraciate pravidelne alebo z nich len sem tam utriete prach. Ak chcete mať v knihách prehľad, knihy si usporiadajte podľa žánrov a mien autorov. Na jednej polici môžete mať literatúru faktu, na iných sci-fi či odbornú literatúru.

Jedna nestačí

Ideálne je mať jednu hlavnú knižnicu a viac menších „komínčekov“ aktuálne používaných kníh na rôznych miestach po byte, napr. kuchárske knihy v kuchyni, romány pri posteli, odborné v pracovni… Obľube sa tešia aj knižnice, ktoré plnia úlohu deliacej priečky v podobe otvorenej zostavy.

Čítačky

  • rýchly prístup ku knhám
  • neobmedzený počet kníh
  • šetrí sa papierom

Knižnice

  • navodzujú atmosféru relaxu
  • lepšie sa čítajú
  • viac si zapamätáte
  • zútulňujú byt

Minibutik

a. Zarážka na knihy, deco-style.cz, 6,6 €

Zarážka

b. Záložky do knihy Propaganda Help, dekoraciedobytu.sk, 5,50 €

Záložka na knihy

c. Záložky do knihy Evolution, bonami.sk, 4,99 €

Evolution

d. Neviditeľná polica na knihy, giftlab.cz, 17,5 €

Knihy

e. Regál Makassar, biano.sk, 628 €

Pripravila: Ružena Škulecová