Ak radi relaxujete pri vode, spríjemnite si odpočinok počas letných dní pri záhradnom jazierku.

Jazierko si môžete skrášliť rôznymi spôsobmi – s tečúcou vodou, fontánami či kaskádami. Veľmi esteticky pôsobia rastliny, ktoré k nemu pritiahnu aj drobné živočíchy a v prípade chovu rýb zaistia aj okysličovanie vody. Využiť môžete napríklad šachor, prvosienky, lekná, rožkatce či kosatce. Rastliny je však treba rozlíšiť podľa toho, či sú vhodné na breh, do vody či do bažiny. Niektoré z nich môžete ponechať voľnej expanzii, iné je možné v rozmachu pribrzdiť košmi, ktoré utlmia rast ich koreňového systému.

Ako si vybudovať jazierko

1/ Vyberte miesto

Pri rozhodovaní kam umiestniť jazierko sa držte týchto zásad:

  • na jazierko by nemalo svietiť slnko viac ako 6 hodín denne
  • ideálne osadenie je vo východnej alebo juhovýchodnej časti záhrady
  • nedávajte jazierko pod stromy
  • nezabudnite na prívod vody a elektriny
  • ak plánujete jazierko s prečerpávaním vody berte ohľad na susedov, ktorých môže dlhodobý hukot rušiť.

2/ Určite veľkosť a tvar jazierka

Rozloha jazierka závisí predovšetkým od veľkosti záhrady  Po výbere si zoberte kolíky a špagát, ktorým vyznačíte obrys jazierka. Čím je jazierko väčšie, tým dlhšie sa v ňom udrží biologická rovnováha.

3/ Pripravte si ľahšiu údržbu

Rovnováha rastlín a živočíchov sa postará o to, aby ste  mali menej práce pri údržbe jazierka. Rastliny, ktoré pokryjú časť hladiny spomalia rozmnožovanie rias a odparovanie vody. Výsadba sa postará o odčerpávanie živín z vody a poskytne úkryty drobným živočíchom.

4/ Najskôr vybudujte dno

Ideálny je betón, fólia, piesok a íl, pretože vám umožnia prispôsobiť tvar  jazierka podľa vlastných predstáv a zabránia vytrácaniu vody. Pri budovaní jazierika v členitom teréne použite betón s prísadami, ktoré zaistia jeho mrazuvzdornosť. Pri jazierku pravidelného tvaru vám postačí jediný kus fólie, pri členitom tvare sa lepeniu z pásov nevyhnete.

5/ Aby sa nevylialo…

Pre prebytočnú vodu pri veľkých zrážkach nie je na škodu pripraviť odtokový systém. Stačí vyhladiť a vytvarovať terén pri jazierku. Naopak, ak plánujete jazierko vypúšťať, nezabudnite v dne vytvoriť priehlbinu na odtokový kôš. Ing. Jozef Beladič, záhradný architekt, FLORABEL