Ak sa chystáte s prichádzajúcim jarným počasím osviežiť svoju domácnosť, skvelým tipom sú pestrofarebné tapety. Tapety sú pre tých, ktorým nestačí na stene iba jedna farba a ktorí uprednostňujú bývanie v kreatívnom prostredí.

Trendom súčasnosti sú kreatívne steny, ktoré v každom priestore vytvoria jedinečnú atmosféru. Aktuálne sú v kurze tapety, ktoré pôsobia ako umelecké diela a dokážu interiér vizuálne modulovať. Mnoho majiteľov domov a bytov chce chladný či príliš minimalisticky zariadený interiér oživiť práve tapetami, ktoré dokážu zmeniť celý charakter miestnosti.

Závan prírody

Máte radi prírodu? Ak vám vaše bývanie neposkytuje výhľad na rozkvitajúcu sa jarnú zeleň, siahnite po tapete s prírodným vzorom. Tapeta s kvetinovým motívom vnesie do priestoru svieži závan prírody a skvelo ho oživí. Vynikne najmä v kombinácii s jednofarebným nábytkom a bytovými doplnkami. Ak potrebujete tapetou prekryť drobné nezrovnalosti na stene, zvoľte matné vzorované či textúrované tapety. Uvažujete nad papierovými, vinylovými, vliesovými alebo textilnými tapetami? Pri výbere tapiet nezáleží len na ich vzhľade, ale aj na materiáli, od ktorého sa odvíja spôsob aplikácie a údržby. Okrem antibakteriálnych vlastností sú súčasné tapety odolné aj voči oderu a tlaku. Sú nehorľavé, paropriepustnostné a schopné znášať dezinfekciu. Veľkou výhodou súčasných tapiet je aj ich stálofarebnosť, zmývateľnosť a jednoduchá možnosť odstránenia zo stien.

Originálny interiér

Súčasný dizajn tapiet ponúka úpravám stien v interiéri nové rozmery. Vďaka tapetám je možné vzhľad miestnosti rýchlo a účinne zmeniť, urobiť ju útulnejšiu, romantickejšiu, modernejšiu či originálnejšiu. Chcete pocítiť blízkosť prírody aj uprostred mesta? Vneste do svojej domácnosti svieže prírodné prvky pomocou tapiet. Popri vzoroch s kvetinovými motívmi sa v súčasných interiéroch stále viac uplatňujú aj tapety s pruhmi či s geometrickými a abstraktnými vzormi. Odviažte sa a dajte stenám vo svojej domácnosti novú tvár. Určite to zvládnete aj sami. Pred tapetovaním naneste na steny penetračný náter, ktorý zjednotí podklad a zlepší jeho nasiakavosť. Povrch stien musí byť hladký, suchý, pevný a nedrobivý. Tapety aplikujte len na steny, ktoré majú vyzretú omietku, aby materiál na ňu dobre a ľahko priľnul.

S rozumom aj s citom

Pri výbere tapiet do interiéru je dôležitý najmä pocit, ktorý vám motív na prvý pohľad sprostredkuje. Ak sa rozhodnete pre pestrú tapetu, zvyšnú časť priestoru ponechajte vo svetlých odtieňoch, aby ďalšie výrazné farby nenarušili dobrý dojem. Ideálne, ak farebnú tapetu použijete na jednu, maximálne na dve steny v miestnosti, aby ste priestor zbytočne farebne nepresýtili. Vo všeobecnosti platí, že veľké plochy si žiadajú výrazné vzory a naopak, malej izbe viac pristanú drobné vzory. Originálna tapeta s kvetinovými či rastlinnými vzormi vnesie do miestnosti čerstvý závan prírody, tapeta s pruhmi či s geometrickými vzormi skvelo oživí aj fádnejší priestor.