Plot má chrániť náš majetok a zároveň by mal vkusne ohraničovať pozemok, pretože je na očiach aj ľuďom na druhej strane.

Odborníci radia, že by sme mali v prvom rade vyberať podľa jeho funkčnosti až potom voliť materiál. Poďme sa na to bližšie pozrieť. Na výber máme mnoho materiálov, z ktorých každý má svoje pre a proti. Niektoré sú nákladnejšie, no počiatočnú investíciu vám vykompenzuje takmer nulová údržba. Nezabudnite ani na to, že oplotenie by malo vždy korešpondovať s charakterom domu.

1 Drevoplast – nevyžaduje údržbu

V súčasnosti je pravdepodobne najobľúbenejším materiálom pre stavbu oplotenia. Spája v sebe estetiku dreva a trvácnosť plastu a navyše si celé roky nevyžaduje takmer žiadnu údržbu. Oproti drevu má tú výhodu, že ho vôbec nemusíte impregnovať, moriť, natierať ani nijako inak udržiavať. Drevoplast, alebo umelé drevo, či WPVC je zmesou drevených pilín a polypropylénu, väčšinou v pomere 60% dreva a 40% plastu. Vyrába sa v mnohých drevených dekoroch.

2 Drevo – priamo z prírody

Je síce esteticky najobľúbenejšie, no potrebuje pravidelnú údržbu. Aspoň každých päť rokov potrebuje generálnu údržbu, ktorá zahŕňa odstránenie starého náteru, ošetrenie proti škodcom a plesniam a samozrejme nový náter, ideálne v niekoľkých vrstvách. Takisto treba pravidelne kontrolovať zdravie dreva, teda či jednotlivé laty nenapadla hniloba. Ak chcete na údržbu praktickejší plot, zvoľte radšej iný materiál.

3 Klasické pletivo – nič nezakryje

Pletivo je funkčné a pevné, no oku nelahodí a už vôbec sa zaň neschováte. Výhodná je v tomto prípade priaznivá cena. Potrebu súkromia za takýmto plotom môžete riešiť nainštalovaním plachty, ktoré sú dostupné s 50 – 90% priepustnosťou svetla.

ploty

4 Živé ploty – musíte si počkať

U nás sú najobľúbenejšími drevinami na tento účel tuje a tis. Ochránia pred zvedavými pohľadmi aj hlukom, no neochránia pred neželanými návštevníkmi. Navyše, po vysadení si na ne nejaký čas musíte počkať a vyžadujú veľa pravidelnej údržby, vrátane zalievania, takže treba rátať aj so zvýšenou spotrebou vody.

5 Gabiony – pekné na pohľad

Kamenné alebo tehlové ploty, prípadne ploty z betónových blokov sú veľmi dobrou pohľadovou ochranou a chránia aj od okolitého hluku. Výhodou je, že sa dajú kedykoľvek rozobrať a môžete ich rôzne tvarovať. Sú však nákladnejšie a prácne na postavenie.

6 Plotové dielce – jednoduchá skladačka

Výstavba plotu z dielcov je jednoduchá, dielce iba osadíte na stĺpiky alebo nízke múriky. Treba si však zvážiť, aký materiál použijete – oceľové, kované alebo nerezové? Objem nákladov je totiž priamo úmerný údržbe, ktoré jednotlivé materiály vyžadujú. Čím ušľachtilejší materiál, tým ľahšia je údržba, ale vyššie náklady.

7 Murované oplotenie – náročné a drahé

K jeho vyhotoveniu budete potrebovať financie na základy, izoláciu, plotovky, alebo liaty betón. Ďalej treba zabezpečiť kvalitnú povrchovú úpravu a nakoniec sa odporúča osadiť tzv. čapice, alebo oplechovanie. Všetko si to vyžaduje značné náklady.

Línia radí

Pri stavbe plotu by ste mali vedieť, že aj keď bude na vašom pozemku, treba tento úmysel oznámiť stavebnému úradu. Podľa stavebného zákona sa totiž oplotenie považuje za drobnú stavbu. V prípade, že plní iba doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a neovplyvní podstatne životné prostredie, jeho realizáciu stačí stavebnému úradu oznámiť, netreba naň stavebné povolenie.

 

Pripravila: Ružena Škulecová, Foto: Shutterstock