Dnešné moderné montované domy nemajú už nič spoločné s rýchlostavbami z minulosti a v niektorých parametroch dokonca predbehli aj murované domy.

Ak sa chystáte zadovážiť si rodinný dom, určite vás bude zaujímať, aká stavba bude pre vás najvhodnejšia. Jednou z alternatív môže byť aj montovaný dom.

Rastie vám pred očami

Najväčšou výhodou montovaných stavieb je krátky čas výstavby – iba niekoľko týždňov, pričom z estetického hľadiska sú na nerozoznanie od tradičných stavieb. Okrem toho majú tieto stavby nízke prevádzkové náklady a vyrábajú sa z ekologických materiálov. Mimoriadne zaujímavý je fakt, že si môžete stanoviť pevnú cenu budúceho domu.

Obrovský posun vpred

Zabudnúť môžete aj na predsudky, že majú horšie zvukovo-izolačné vlastnosti a nižšiu akumulačnú schopnosť. V tejto oblasti montovné domy zaznamenali  za posledné roky obrovský skok dopredu, v niektorých parametroch dokonca predbehli aj klasické murované domy.

Výhody

krátky čas výstavby

pevná cena

možnosť stavať počas celého roka

ekologická nenáročnosť

presnosť v detailoch

Ako to funguje?

Celé obvodové steny, priečky, stropy sa na základe projektu vyrobia s maximálnou precíznosťou v stavebnej firme. Tieto dielce obsahujú už tepelnú izoláciu  a zvislé inštalácie, po dohode sa na ne môžu naniesť aj základné omietky. Dielce sa potom autožeriavom dovezú na stavbu a ukotvia sa do vopred pripravenú betónovú platňu. Montáž možno prirovnať k stavebici Lego.

Čo musíte mať pripravené pred stavbou

stavebné povolenie

prípojku vody

odberné miesto elektrickej energie

základy s izoláciami

príjazd  a spevnenú plochu pre autožeriav

Koľko to trvá?

Základová doska si vyžaduje zameranie stavby geodetom. Výkopové práce a jej vyhotovenie trvá iba niekoľko dní, kým však betón dostatočne vyzreje treba čakať zhruba 28 dní.

Ak je základová doska hotová, výstavba rodinného domu sa dá zrealizovať za veľmi krátky čas. Dĺžka výstavby je otázkou veľkosti a zložitosti stavby, priemerne sú to 2 až 4 mesiace.

Ľahký alebo masívny?

Systémov na výstavbu montovných domov je viac. Treba sa poradiť, ktorý je pre danú lokalitu, požiadavky stavebníka či osobný pocit lepší. Najčastejšie používané sú masívne na báze betónových konštrukcií a ľahké na báze drevenej koštrukcie.

Odolný aj hurikánu

Mnohých budúcich užívateľov zaujíma pevnosť a odolnosť proti úmyselnému poškodeniiu a prírodným živlom. Kvalitné montované stavby majú certifikát hurikán testu, testu odlnosti proti ohňu, plesniam, parazitom a podobne.

Bez konkurencie

Jedným z najväčších plusov montovaných domov je presné vyhotovenie jednotlivých dielov a detailov, čo je pri klasických domoch problematické. Kvalitné vyhotovenie zabraňuje vzniku tepelných mostov a následných tepelných únikov.

Aj pre deti a vnukov

Výber materiálu a spôsob výstavby domu je skôr pocitová záležitosť než otázka technických parametrov. Ak však jediným dôvodom na postavenie klasického domu, je potreba, aby slúžil ďaľším generáciám, tak do tejto kategórie už patria aj montované stavby,  ktoré vám navyše prinesú aj množstvo ďalších výhod.

Línia radí

Využite zimu na obstaranie pozemku, vybavenie potrebnej administratívy a objednajte si dom na kľúč. Na jar sa môžete sťahovať do vlastného, nového, zdravého a úsporného rodinného domu.